ZOO Dvůr Králové nad Labem byla vyloučena ze Světové asociace zoologických zahrad

Už druhou mezinárodní organizaci zoologických zahrad musela opustit ZOO Dvůr Králové nad Labem. Po dobrovolném odchodu z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), kde jí hrozilo vyloučení, byla vyškrtnuta i ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA). Její výkonný ředitel Gerald Dick pro Českou televizi uvedl, že za rozhodnutím asociace stojí vážné porušování etického chování, především prodeje zvířat ze ZOO Dvůr Králové nad Labem do zahraničí.

Ředitelka zoo: členství v asociaci nám nic nedávalo

„Zmiňované problémy zahrnují obvinění z vážného porušení etického chování v souvislosti s řadou převozů zvířat. Rada WAZA došla k závěru, že specifické podmínky nebyly naplněny. Členství ZOO Dvůr Králové proto bylo ukončeno pro neschopnost splnit standardy reprezentované etickým kodexem WAZA,“ uvedl Dick. Ředitelka královédvorské zoologické zahrady Dana Holečková vyloučení z WAZA zlehčuje, podle jejích slov členství v této organizaci ZOO stejně nic nepřinášelo.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nejzajímavější zoo pro “papouškáře”? Praha, Ostrava, Zlín, Ústí a Bošovice

„Stojí to hodně peněz, ale efekt není skoro žádný. Ze členství pro nás neplynou žádná extra práva ani povinnosti. Pravidla se mění a my nad nimi nemáme dohled. Proto jsme přemýšleli nad tím, jestli má pro nás členství vůbec nějaký význam,“ řekla Holečková zpravodajskému serveru iDnes.cz. Obvinění z porušování etických pravidel při nakládání se zvířaty jednoznačně odmítla. WAZA podle Holečkové postupovala na základě udání evropské asociace EAZA, z níž ZOO Dvůr Králové nad Labem před časem sama dobrovolně vystoupila.

NOVĚ NA ARARAUNA.CZ: Databáze českých zoologických zahrad s přehledem chovaných papoušků

Holečková upozornila, že světová asociace WAZA sdružuje asi jen desetinu renomovaných zoologických zahrad na světě, tedy asi dvě stovky z dvou tisíc takových zařízení. Faktem ale je, že členství ve světové i evropské asociaci dává zoologickým zahradám možnost vyměňovat si mezi sebou druhy zvířat, k nimž se nečlenské zahrady obvykle nedostanou. Pro královéhradeckou ZOO nyní bude velmi problematické získat do nově zbudovaného pavilonu goril nové opice. Členové obou asociací totiž nemohou nečlenským zoo zvířata ani zapůjčovat.

Ředitelka ZOO Dvůr Králové nad Labem Dana Holečková provází expozicemi hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France (ČSSD). Ten po vyloučení ZOO ze světové asociace WAZA odmítá Holečkovou odvolat a její osud nechává na novém vedení kraje, které vzejde z říjnových krajských voleb. (Foto: Rada severovýchod)

Je to velký problém, míní ředitel pražské Zoo

„Nebýt členem EAZA (evropská asociace zoo) znamená problém, a ZOO Dvůr Králové nad Labem to velmi dobře ví,“ řekl už dříve v rozhovoru pro server Ararauna.cz ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Vyškrtnutí z evropské i světové asociace zoologických zahrad by se mohlo odrazit i ve výměně ředitelky královédvorské ZOO. Její zřizovatel, Královéhradecký kraj, však ústy hejtmana Lubomíra France (ČSSD) pro Českou televizi řekl, že osud ředitelky Dany Holečkové ponechá až na vedení vzešlé z říjnových krajských voleb.

ZOO Dvůr Králové nad Labem se proslavila zejména chovem afrických zvířat a svojí safari, velké úspěchy si ale připsala i u chovu papoušků. Jako vůbec první v bývalém Československu v roce 1990 odchovala ary hyacintové. Předloni ale musela nechat utratit chovného samce, načež samici zapůjčila do zlínské ZOO Lešná, která se specializuje na chov různých druhů arů a momentálně má dva páry těchto největších papoušků na světě.

Měla by ředitelka ZOO Dvůr Králové nad Labem Dana Holečková skončit?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..