Nekontrolovaně u nás bují nelegální obchod s exotickými ptáky, přiznali Australané

K šokujícím závěrům došla dvě šetření australských federálních úřadů, zaměřená na nelegální obchod s exotickými ptáky. Ačkoli Austrálie zavedla poměrně přísná opatření proti pašerákům zvířat, obchodování s vzácnými druhy ptáků nekontrolovaně bují dál. Navíc se díky němu v Austrálii šíří nemoci, které tam dosud nebyly známé. Informovala o tom televizní síť ABC News, která se odvolává na výsledky šetření z let 2004 a 2009, k nimž získala doplňující vyjádření od bývalého zaměstnance australské celní správy.

Bývalý celník: Případy se zametají pod koberec

Richard Janeczko pracoval jako celník do roku 2009 a podle jeho slov nebyl nelegální obchod s ptáky žádnými vládními opatřeními zlikvidován, ani omezen. Sama federální vláda přiznává, že se jí nepodařilo rozbít sofistikovanou síť pašeráků, kteří obchodují s vejci a mláďaty vzácných druhů papoušků z Jižní Afriky, Singapuru a Filipín. A to i přes to, že zadrženým pachatelům hrozí až deset let vězení a pokuta 100 tisíc dolarů (v přepočtu přes dva miliony korun). Podle Janeczka se tak děje proto, že málokterý případ zadrženého pašeráka skončí stíháním, neboť vyšetřovatelé mají většinou nedostatek důkazů, navíc nekvalitních.

„Věřím ale tomu, že kdyby vyšetřovatelé vyvinuli jen o trochu víc úsilí, mohli by tito lidé být úspěšně stíháni,“ míní bývalý celník. „K čemu jsou nám všechny ty skvělé sankce, aniž by se ti, co mají odhalovat zločince, snažili dovést vyšetřování do konce a předvedli je k soudu?“ Pokud se v tomto smyslu nic nezmění, některé vzácné a ohrožené druhy zvířat v Austrálii by mohly podle Janeczka zcela vyhynout, neboť jim hrozí nakažení exotickými nemocemi, které do země zavlékají právě pašeráci exotických ptáků. „Myslím si, že tato zvířata časem opravdu vyhynou,“ varuje.

Zadržená zavazadla pašeráků exotických ptáků v Austrálii (Foto: Australská celní správa)

Dva holubi nakazili celé populace ptáků ve dvou státech

Pro příklad nemusí chodit daleko, zavlečená rakovina tváře téměř vyhubila tasmánské čerty, jak je označován dravý vačnatec ďábel medvědovitý. Loni byl v Austrálii zdokumentován případ, kdy pašeráci dovezli dva nemocné holuby trpící paramyxovirem. Nemoc zasáhla veškerou divokou holubí populaci ve státech Victoria a Nový Jižní Wales. Nakonec se ji podařilo zlikvidovat, ale dlouho panovaly obavy, aby se nepřenesla na domácí drůbež, zejména slepice. U divoce žijících papoušků zatím k žádnému podobnému případu rozšíření zavlečené exotické nemoci nedošlo, Austrálie však zažila něco podobného v soukromých chovech.

V roce 2003 se do země nelegálně dostal papoušek, který trpěl dilatací žlaznatého žaludku (PDD – Proventricular dilatation disease), virovým onemocněním, které vede k zaplnění žaludku nestrávenou potravou a postupným chřadnutím ptáků a jejich úhynu. Poprvé byla tato nemoc popsána u arů a dlouho pak byla označována za „chorobu chřadnoucích arů“, ale postihuje celou řadu dalších papouščích druhů. V Austrálii se až do osudného roku 2003 vůbec nevyskytovala a doslova vyděsila tamní veterináře.

Pitva papouška, který trpěl dilatací žlaznatého žaludku (Foto: photos.fansshare.com)

Zavlečená dilatace žlaznatého žaludku

„PDD je velkým problémem v Severní Americe a Evropě, vyskytuje se u mnoha kriticky ohrožených papoušků,“ vysvětluje veterinář Adrian Gallagher, který zachytil šest nemocných ptáků na své klinice v Brisbane. „V roce 2003 se objevilo mnoho případů této choroby v chovech v jihovýchodním Queenslandu a severní části Nového Jižního Walesu,“ vzpomíná. Jakmile narazil na první případ, okamžitě nařídil majiteli ptáka zavést přísnou karanténu v celém chovu. PDD však v té době nebyla v Austrálii uznána za infekční chorobu, takže neměl žádné páky na to, aby ho chovatel poslechl.

Gallagherův klient nejen že karanténu neprovedl, ale než veterinář stihnul vyšetřit další jeho ptáky, všechny papoušky rozprodal. Dalších pět případů PDD, které odhalila stejná veterinární klinika, spolu podle Gallaghera naštěstí nesouviselo a od té doby se u něj neobjevil žádný papoušek trpící touto nemocí. Nicméně poctiví chovatelé jsou znepokojeni nečinností státu. Majitel papouščí farmy u Queanbeyanu, Daniel Gowland, dokonce několikrát osobně kontaktoval úřady kvůli obavám z důsledků nelegálního obchodu s exotickými ptáky. Vždy se mu dostalo jen obecných odpovědí.

„Jsou k tomu naprosto hluší. Zdá se mi, že nikdo z nich nechce s nelegálním obchodem se zvířaty skutečně něco provést,“ konstatuje Gowland. Australský ministr životního prostředí Tony Burke však na nátlak médií prohlásil, že jeho úřad dostává pravidelná hlášení o trestné činnosti v této oblasti a že vyšetřování v mnoha případech vedlo k zadržení konkrétních pachatelů.

Úvodní foto: Australská celní správa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..