Burzu v Břeclavi navštívilo napoprvé 800 lidí. Nahraďte Hodonín, vyzývají chovatelé

UVNITŘ FOTO – Osm set účastníků a takřka samé pozitivní ohlasy zaznamenala uplynulou neděli premiéra nové chovatelské burzy v Břeclavi. Akce, kterou v areálu bývalé tržnice pořádá břeclavská okresní organizace Českého svazu chovatelů, přilákala zájemce nejen v Moravy a Čech, ale také ze sousedního Slovenska. V internetových diskusích se hned objevily výzvy, aby břeclavská burza časem nahradila podobné trhy v blízkém Hodoníně, které minulý měsíc změnily lokalitu a podle řady pravidelných návštěvníků si výrazně pohoršily.

Největší nedostatek? Nepřijeli výkupčí

„Bláto, tma, špatný přístup a parkování v Hodoníně se nedají s novou burzou v Břeclavi srovnávat,“ zněly nejčastější výtky na adresu největší jihomoravské ptačí burzy, která se s novými trhy v Břeclavi míjí o dva týdny. Hodonínská burza se koná pravidelně každou první neděli v měsíci, břeclavská zvolila třetí neděli. Některé chovatele z Moravy ale od návštěvy burzy v Břeclavi odradil stejný termín zavedených chovatelských trhů v Uherském Hradišti a Popovicích. Kvůli tomu také do Břeclavi napoprvé nedorazil ani jeden výkupčí exotických ptáků.

K TÉMATU: Hodonínská ptačí burza dostane „konkurenci“. Každou třetí neděli v měsíci v Břeclavi

„Oslovili jsme čtyři výkupčí, z toho tři nám přislíbili účast. Nakonec nepřijel ani jediný,“ řekl serveru Ararauna.cz organizátor břeclavské burzy Adam Hellinger. Podobně to dopadlo i s prodejci krmiva. Pořadatelé jim zajistili dva velké stánky uvnitř bývalé břeclavské tržnice, přijel však pouze jediný a ten brzy rozprodal veškerý sortiment. „Je to tím, že jsme dopředu nevybírali peníze za rezervaci místa v tržnici. Spoléhali jsme na jejich ústní slib, ale někteří nakonec nepřijeli,“ konstatuje Hellinger. Přesto považuje burzu za povedenou.

Evergreenem všech ptačích burz jsou rosely. Nechyběly ani v Břeclavi. (Foto: Adam Hellinger)

Termíny burzy se možná ještě změní

„Oproti podobné akci v Hodoníně jsme měli hodně pestrý sortiment, nejen exotické ptactvo, ale také různé druhy drůbeže a čerstvá selátka,“ popsal pořadatel. Situace s neúčastí výkupčích by se podle jeho slov neměla v prosinci opakovat, přesto břeclavští chovatelé uvažují i o možnosti změny termínu svých burz. Nechtějí, aby se kryly s trhy v Uherském Hradišti, váhají však také nad přímou konkurencí s hodonínskou burzou, která si za léta své existence vytvořila silnou tradici. Dopředu pak vylučují možnost, že by se břeclavské trhy konaly víckrát než jednou do měsíce, jako tomu je například v Přerově.

„Rozhodně o tom zatím neuvažujeme. Na rozdíl od jiných burz, které si chovatelé organizují sami, si musíme najímat placené brigádníky a to nás něco stojí. Dvě burzy do měsíce bychom asi nezvládli,“ vysvětluje Hellinger. S první břeclavskou burzou podle něj pomáhalo deset najatých spolupracovníků, organizátoři si také museli objednat a zaplatit mobilní toalety. Když se k tomu připočte pronájem tržnice, skončila burza podle Hellingera i přes vysokou účast finančně na nule. Břeclavští chovatelé ale mají ambici touto akcí vydělávat a vylepšit tak stav kasy okresní organizace ČSCH.

S parkováním nebyl na břeclavské burze žádný problém, organizátoři si dokonce najali placené brigádníky, kteří usměrňovali provoz (Foto: Adam Hellinger)

Jakmile pokryjí počáteční investice, uvažují pořadatelé o dalším vylepšení osvětlení prodejní haly a připravují speciální internetové stránky věnované pouze břeclavské burze. Inspirují se obdobným webem ostravských Fauna trhů. Přilákat by také chtěli chovatele ze Slovenska a Rakouska, kteří to mají do Břeclavi velmi blízko. Dobrá dopravní obslužnost Břeclavi dává této akci velkou šanci v relativně krátké době vyrůst ve velkou chovatelskou burzu. Vždyť osm set návštěvníků prvního trhu představuje zhruba třetinu až polovinu lidí, kteří navštíví zavedenou ptačí burzu v Týništi nad Orlicí, která je považována za jednu z největších v republice.

Alexandři čínští na burze v Břeclavi (Foto: Adam Hellinger)
Hned napoprvé na břeclavské burze nechyběli ani velcí papoušci, například tento ara marakána (Foto: Adam Hellinger)
Z velkých papoušků na břeclavské burze byli k dostání i amazoňani kubánští (Foto: Adam Hellinger)

[poll id=“65″]

Předchozí článek

Nekontrolovaně u nás bují nelegální obchod s exotickými ptáky, přiznali Australané

Dálší článek

Jaká byla první „létací sezona“ šumperských araraun a co chystáme na další

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější