Agapornisové „nejsou“. Další umělá vlna zájmu o ně zvyšuje poptávku i ceny

Nedostatkovým zbožím mezi českými chovateli se stávají agapornisové škraboškoví a fischeri. Cena chovných ptáků, zejména u přírodních barev, neobvykle roste. Zatímco ještě nedávno se tito ptáci prodávali i za cenu okolo 200 korun, nyní se za ty samé papoušky platí i 500 a více Kč. Na ptačích burzách po celé republice se jich přitom nedostává, což vede k jejich dalšímu zdražování. Někteří chovatelé dokonce vyzývají ostatní, aby odchované ptáky nedávali do výkupu, odkud směřují do zahraničí.

„Je to taková umělá vlna, která se opakuje vždy jednou za několik let. Nebývale vzroste zájem o určitý druh ptáků, jejichž cena raketově vzroste, ale pak se trh nasytí, ceny začnou klesat a zájem o ně zase opadne,“ míní šéfredaktor časopisu Nová Exota Jan Sojka. Faktem je, že za přírodní ptáky u agapornisů fischeri jsou někteří chovatelé ochotni zaplatit i víc než 700 korun, požadují ale záruky, že nejde o křížence různých barevných mutací, jejichž odchovy by nebyly přírodně zbarveny.

Můžou za to výkupčí?

Více peněz jsou ochotni za agapornise platit i výkupčí. Momentálně nabízejí za agapornise dvou zmíněných druhů okolo 400 korun. Vykoupení ptáci pak směřují na trhy v zahraničí, kde je odebírají velkoobchody se zvířaty za mnohem vyšší částky. Názor chovatelů na vliv výkupčích se ale liší. Část jich vývozy agapornisů ve velkém do zahraničí vítá, udrží to podle nich jejich vysokou cenu v Česku. Naopak varují před prodejem ptáků tuzemským velkochovatelům, kteří by mohli do dvou let agapornise natolik namnožit, že nabídka převýší poptávku a ceny opět klesnou.

„Agapornisové jsou dnes v kurzu, tak je každý nažhavený kupovat je, že na nich vydělá. Je to jako s jinými ptáky. Pokud je ale prodáte množitelům, za dva roky budete rádi, že se jich zbavíte za 200 korun, pokud vůbec. Proto je lepší je dávat do výkupu, a tak udržet cenu u nás jejich nedostatkem. Je to jednoduchá matematika,“ popsal jeden z chovatelů v diskusním fóru na webu iFauna.cz. Nárůst cen u agapornisů přichází v době, kdy u většiny jiných papoušků, zejména těch dražších, naopak rapidně klesají. Zhoršený odbyt dlouhodobě potvrzují chovatelé arů, kakaduů i amazoňanů.

Úvodní foto: Wikipedia.com

[poll id=“73″]

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 1. až 3. února 2013

Dálší článek

Vědci poprvé sčítají volně žijící papoušky v zemích, kde se původně nevyskytovali

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější