Mrazy ohrožují papoušky ve venkovních voliérách. Jaká je první pomoc při omrzlinách?

UVNITŘ ANKETA – Třeskuté mrazy, které od víkendu sužují Českou republiku, nadělaly vrásky na čele nejednomu chovateli papoušků. Exotičtí ptáci, až na pár výjimek, teploty pod bodem mrazu nesnáší dobře a pokud papoušky chováte celoročně ve venkovní voliéře bez vytápěného nebo temperovaného záletu, hrozí jim v těchto dnech omrzliny. Zvláště pokud mají kovové krmné pulty umístěné ve venkovní části voliéry a mohou k nim lehce přimrznout. To se ale týká i druhů, které jinak mrazivé počasí zvládají o poznání lépe než třeba jihoameričtí nebo afričtí papoušci. Stačí, aby jim chovatel nechal ve venkovní voliéře tenčí bidla, nebo aby ptáci nocovali na pletivu, ke kterému mohou přimrznout. Neštěstí je hned na světě.
Ani mníšci nevydrží všechno

O některých papouščích, například mníšcích šedých, se traduje, že vydrží ve venkovních prostorách i ve dvacetistupňových mrazech. Může to být pravda, ale pouze v případě, že se i v takové venkovní voliéře mají kam schovat – ideálně do vlastního hnízda nebo do zakryté části voliéry, která je chráněná alespoň před větrem. I mníškovi mohou lehce omrznout nohy, pokud je vybavení voliéry nedostačující. Absence kryté části voliéry se může lehce nevyplatit ve chvíli, kdy přijde mrznoucí déšť a ptáci si nemohou sednout na suché bidlo. U tenkých bidel si zas papoušci nemohou schovat nohy do peří a snadno jim omrznou prsty. Chovatel většinou přijde na problém až ve chvíli, kdy je pozdě.

K TÉMATU: Účinné topení do voliér, které příliš nevysušuje vzduch, ani nevíří prach? Zkuste sálavé panely

Papoušek přimrzlý k pletivu je hodně vystresovaný a určitě mu nepřidá snaha chovatele, který ho chce z tohoto zajetí dostat. Pokud pták strávil na pletivu nebo kovovém krmném pultu delší dobu, mohly mu prsty nebo celá noha nekrotizovat – zastavilo se prokrvování končetiny a ta postupně odumírá. Jsou případy, kdy se dá noha ještě zachránit. Veterinářka Veronika Milerská z královéhradecké ordinace Avianmed.cz vzpomíná, jak k ní jednou chovatel přinesl papouška s nekrotickou končetinou kvůli omrzlině, u níž to vypadalo na nutnou amputaci.
„V tomto případě jsme aplikovali na končetinu mast a podařilo se nám ji zachránit,“ popsala v rozhovoru pro server Ararauna.cz.

Nekróza prstů u papouška šedohlavého (Foto: Journal of Avian Medicine)

Čas rozhoduje – o amputaci i o životu…

U omrzlin opravdu záleží na tom, jak rychle na ni chovatel přijde a za jak dlouho dopraví postiženého papouška k veterináři. Léčba omrzlin může být zdlouhavá a po celou dobu se papouškovi musí dávat antibiotika. Nekrotický prst nebo nožka jsou totiž ložiskem zánětu, který by se mohl rozšířit do celého těla. I když se postiženou končetinu nepodaří zachránit, antibiotika jsou nutná pro záchranu života papouška. U celkové nekrózy prstu nebo končetiny je nutná amputace, protože ani antibiotika by nemusela zabránit šíření zánětu. Někteří chovatelé omrzliny prstů u papoušků chovaných ve venkovních voliérách neřeší a umrzlé prsty nechávají „upadnout“. Takový přístup je naprosto nezodpovědný a dá se označit za týrání zvířat.

ČTĚTE TAKÉ: Stavíme voliéry pro papoušky: volba pletiva, topení a dokončovací práce

Každý chovatel by si měl uvědomit, že exotičtí ptáci nejsou stavěni na to, aby v našich klimatických podmínkách přežívali zimu venku. Kdo chce chovat papoušky celoročně ve venkovní voliéře a není schopen jim zajistit alespoň závětří a přístřešek, kam by nepršelo nesněžilo, měl by se raději přeorientovat na nějaké odolnější druhy ptáků nebo na chovatelství úplně rezignovat. Člověk, který si není schopen zjistit, v jakých podmínkám zvíře žije ve své domovině, a pokusit se mu je připravit v zajetí, by se na něj měl raději chodit dívat do zoologické zahrady a neexperimentovat s jeho zdravím a životem.

[poll id=“97″]

Úvodní foto: prezentace Welfare papoušků, MVDr. Viktor Tukač, 2013
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 23. až 25. února 2018

Dálší článek

Veterinární poradna: Proč si můj papoušek škube peří a jak zabránit kanibalismu mláďat?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější