Španělská Málaga zvažuje odstřel přemnožených mníšků šedých, aktivisté se bouří

UVNITŘ VIDEO – Úvahy radnice španělského města Málaga o regulaci tamní populace invazního druhu papouška mníška šedého formou odstřelu vyvolaly ostrý nesouhlas aktivistů ze skupin na ochranu zvířat. Málaga je jedním z nejpostiženějších měst, co se týká rozšíření původně jihoamerických mníšků. Úřady odhadují, že tamní populaci tvoří až 30 tisíc ptáků, což by odpovídalo celostátní populaci stejného papouška ve Velké Británii při posledním sčítání v roce 2012, napsal deník The Telegraph. Regulační odstřel zmínili experti jako jednu z možností na celostátním fóru o ochraně životního prostředí, které se konalo na univerzitě UNED.
Odborníci na ochranu životního prostředí se shodli, že se mníšci množí extrémně rychle. Papoušci způsobují značné škody, ať již vytlačováním původních druhů ptáků, tak ničením zemědělských plodin a rozšiřováním nemocí. Jde například o psitakózu, což je jedno z mála infekčních onemocnění přenosných na člověka, které se projevuje jako chřipka a postihuje plíce. Obyvatelé měst, kde mníšci žijí a vytváří se typické hnízdní kolonie, si také stěžují na velký hluk a znečištění prostředí trusem. Velmi rizikové jsou pády obrovských hnízd, která si mníšci staví, nebo zkraty elektrického proudu, které způsobují, když si je postaví na sloupech vysokého napětí.

Hejno mníšků šedých v městském parku (Foto: Brooklynparrots.com)

Sevilla si na mníšky pořídila sokoly

Podle Dailose Hernándeze-Brita z biologické stanice Doñana, jež se nachází v největší přírodní rezervaci v Evropě, postižená města zvažují dvě možnosti, jak proti mníškům zasáhnout: odchyty ptáků nebo odstřel. Zatímco odchyty se jeví jako příliš nákladné a časově náročné, odstřel by byl „pružnější“ a přinesl by rychlejší výsledky, řekl Hernández-Brito španělské tiskové agentuře EFE. Tento způsob eliminace mníšků byl už dříve navržen v dalších španělských městech, například v Seville, kde však starosta čelil zuřivému odporu aktivistů na ochranu zvířat. Loni v červenci se proto sevillská radnice rozhodla pro alternativní cestu a oznámila, že pořídí cvičené sokoly na odchyt mníšků.

K TÉMATU: Hnízdí amazónci šupinkoví na jihu Španělska? Vědec pozoroval u Málagy pár krmící mláďata

Podobné problémy jako Španělsko řeší i Velká Británie, která před šesti lety odhadla tamní populaci mníšků šedých na 32 tisíc jedinců. Situace však dospěla do fáze, kdy je už jakékoli řešení komplikované. Britské úřady navíc rovněž čelí kritice zvířecích aktivistů. Španělsko je o něco dále, protože již v roce 2012 přijalo speciální zákon o invazních druzích, který zakazuje mníšky šedé (a také alexandry malé) rozmnožovat v zajetí. Majitelé těchto papoušků musí držet zvlášť samce a samice, chovy musí být registrované a jsou kontrolované. Chovatelé musí ptáky dobře zajistit před únikem do volné přírody. Papoušky si mohou nechat pouze na „dožití“, nové si nesmí pořizovat.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Bernard DUPONT
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..