Hnízdí amazónci šupinkoví na jihu Španělska? Vědec pozoroval u Málagy pár krmící mláďata

UVNITŘ VIDEO – Dalšího invazního papouška si může na seznam nepůvodních druhů ptáků připsat Španělsko. Profesor Antonio Roman z univerzity v jihošpanělské Málaze objevil společně se svými studenty během výpravy na jihošpanělské pobřeží Costa del Sol dospělé páry jihoamerických amazónků šupinkových, které krmily mláďata. Pokud se pozorování potvrdí, půjde o první doložené hnízdění amazónků šupinkových ve volné přírodě mimo jejich přirozený areál rozšíření v Paraguay, Bolívii, Peru a Brazílii. „Narazili jsme na dospělé ptáky, kteří krmili mláďata,“ řekl Antonio Roman serveru RTN online. Vědec se domnívá, že jde o papoušky, které si někdo legálně koupil v obchodě se zvířaty a poté mu uletěli.

„Málaga je z klimatického hlediska jedním z nejvhodnějších míst pro takové ptačí uprchlíky. Mají zde příhodné podmínky pro přežití a reprodukci,“ míní profesor. V regionu byly již dříve zaznamenány tři jiné druhy papoušků. Nejpočetnější je populace mníšků šedých, jichž přímo v provinční metropoli Málaze žije na čtyři tisíce. S těmito papoušky, kteří původně pochází z Argentiny, má Španělsko už delší dobu problémy a před časem kvůli nim vydalo speciální zákon o invazních druzích, který zakazuje mníšky rozmnožovat v zajetí. Stejný zákon se vztahuje i na původem asijské alexandry malé. Ti se rovněž vyskytují na území Málagy, četnost jejich populace se odhaduje na 130 až 140 ptáků.

Ve Španělsku volně žijí čtyři druhy aratingů

Mníšci šedí a alexandři malí se vyskytují v řadě západoevropských metropolí, ale také ve velkých městech ve Spojených státech. Jde o dva nejrozšířenější invazní druhy papoušků na světě. V jihošpanělské Málaze ovšem ornitologové narazili i na africké papoušky senegalské. „Šlo asi o pět jedinců, kteří jsou snadno identifikovatelní podle nápadně žlutého břicha,“ konstatuje server RTN online. V jiných regionech Španělska lze narazit i na volně žijící a hnízdící aratingy. V Barceloně se vyskytují aratingové škraboškoví, aratingové červenolící, aratingové dlouhoocasí a nandejové černohlaví. Na všechny čtyři druhy rovněž pamatuje zákon o invazních druzích, zatím ale nezakazuje jejich rozmnožování v zajetí.

K TÉMATU: V Evropě žijí nadivoko nejen alexandři a mníšci, ale i agapornisové a aratingové. Kde všude?

Aratingové červenolící se usadili i ve Valencii. Papoušci se drží výhradně v městských aglomeracích, kde mohou snadněji nalézt potravu a často je zde přikrmují i lidé. Nepůvodní druhy papoušků obývají i Kanárské ostrovy, které patří ke Španělsku. Na ostrově Tenerife, který je milovníkům exotických ptáků známý především největším papouščím parkem Loro Parque, žije poměrně silná zdivočelá populace nandejů černohlavých. Rozšířila se tu ale i andulka vlnkovaná, které se v minulosti dařilo uchytit i v Británii. Tamní malá populace ale již vymřela a nikde jinde v Evropě než na Tenerife se andulky na volno – jako hnízdící druh – nevyskytují.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Danbrazil

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 15. až 17. prosince 2017

Dálší článek

Papoušek žako v testu inteligence předčil čtyřleté děti. Podívejte se, jak

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější