České a slovenské zoo spustily kampaň proti masakrům tažných ptáků ve Středomoří

Společnou kampaň, která upozorňuje na nelegální zabíjení tažných ptáků v zemích jižní Evropy podél Středozemního moře, odstartovaly české a slovenské zoologické zahrady zapojené do Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). Členské zahrady proto umístily u silnic vedoucích z pražského a bratislavského letiště do center těchto metropolí billboardy, které masakry tažných ptáků názorně ilustrují. Podle odhadů organizace BirdLife International je ve Středomoří každoročně nelegálně zabito 25 milionů tažných ptáků. Jde o pěvce, vodní ptactvo, hrdličky či dravce. Tito ptáci prolétají Středomořím při cestě do a ze svých hnízdišť, včetně těch našich.
„Situace je tristní, a to ještě netušíme, kolik takto zabitých ptáků pochází z České či Slovenské republiky. Jistě ne málo. Jedním z důležitých poslání zoologických zahrad je ochrana biodiverzity, proto zrůdnému masakru ptáků nechceme nečinně přihlížet. I bez něj, vlivem zásahů do krajiny, ptačích druhů v Evropě razantně ubývá,“ vysvětlil důvody vzniku kampaně prezident UCSZOO Erich Kočner. Podle doposud jediného relevantního šetření, které provedla organizace BirdLife International, je mezi těmito 25 miliony ptáků, z nichž většina by hnízdila na evropském kontinentu, 20,2 milionu pěvců (mj. asi 2,9 milionu pěnkav obecných a 1,8 milionu pěnic černohlavých), zhruba 1,8 milionu vodních ptáků, 700 tisíc holubů a hrdliček nebo 100 tisíc dravců.

Podle odhadů organizace BirdLife International je ve Středomoří každoročně nelegálně zabito 25 milionů tažných ptáků. Upozornit na alarmující situaci outdoorovou kampaní se rozhodla Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). (Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha)

Velký problém v Itálii a Francii

Tito ptáci jsou stříleni, chytáni do sítí, na lep nebo do pastí, a to pro zábavu, na jídlo či pro klecový chov. „Ani některé ze států Evropské unie, zejména Itálie a Francie, nejsou schopny dodržet to, k čemu je zavazují jak Bonnská a Bernská úmluva, tak evropská Směrnice o ochraně volně žijících ptáků,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Smyslem této kampaně je upozornit na problém nelegálního lovu nejen italské, francouzské a další turisty přijíždějící do Prahy a Bratislavy, ale zejména podnítit zájem médií u nás i v zahraničí.“ Miroslav Bobek již loni vyzval české europoslance, aby ve věci nelegálního lovu ptáků začali jednat.

K TÉMATU: Odneste starý dalekohled do zoo a pomozte zachránit kriticky ohrožené pěvce v Indonésii!

Na tuto výzvu zareagovalo několik tehdejších europoslanců, zejména RNDr. Pavel Poc (ČSSD), který ve věci interpeloval Evropskou komisi a následně i komisaře pro životní prostředí Karmenu Vellu. Pražská zoo také loni v dubnu na dané téma zorganizovala seminář. Současná outdoorová kampaň UCSZOO bude probíhat do konce srpna. Čtyři billboardy jsou rozmístěny v Praze na Evropské třídě, pět jich je v Bratislavě: na Ivanské cestě, u výjezdu z letiště, na Bajkalské a Vanorské ulici a na Trnavském mýtě.

Unie českých a slovenských zoologických zahrad umístila u silnic vedoucích z pražského a bratislavského letiště do center těchto metropolí billboardy, které poukazují na masakry tažných ptáků ve Středomoří. Čtyři billboardy jsou v Praze na Evropské třídě. (Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha)

Úvodní foto: Zoo Bratislava
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..