Páté hnízdění arů araraun v šumperském paneláku: co přineslo?

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Letošní rok byl z jara o hodně teplejší než roky předchozí a to se podle mě podepsalo na brzkém hnízdění mých arů araraun Báry a Endyho v paneláku. Jejich pářící rituály začaly už během měsíce dubna a samice Bára snesla první vejce 5. května. Poté následovala ještě další dvě vejce, kompletní snůška tedy obsahovala tři vejce. Oproti předchozím letům ale mezi snášením jednotlivých vajec nebyl interval dvou dní, ale rovnou tří, takže druhé vejce následovalo až 9. května a třetí 13. května. Samička stejně jako v minulých sezónách pečlivě seděla na snůšce a dovedla své potomky je zdárnému začátku líhnutí.
Tři mláďata, tři samci

Naklubání prvního vejce jsem zjistil 30. května v půl sedmé ráno při pravidelné kontrole budky a mládě samotné se vylíhlo 1. června okolo 23 hodiny večer. U druhého vejce jsem zaznamenal klubání 2. června a po dvou dnech, 4. června v šest hodin ráno se vylíhlo druhé mládě. Třetí a poslední vajíčko jevilo známky klubání v den vylíhnutí druhého mláděte, ale zjistil jsem ho až okolo šesté večer. Poslední mládě se vylíhlo 6. června půl hodiny před půlnocí. Pozdějším rozborem DNA se ukázalo, že všech třech případech jde o samce, tedy tři bratry v jednom hnízdě.

K TÉMATU: Šumperské ararauny z paneláku loni překvapily čtyřmi mláďaty. Bylo to jejich čtvrté hnízdění

Rodiče se o mláďata od začátku vzorně starali a za celou dobu hnízdění nebyl prostřednictvím koprologického rozboru trusu zjištěn žádný zdravotní problém. Dospělé ararauny jsem stejně jako v minulých letech krmil směsí zrnin od Versele Laga, vyloupanou mléčnou kukuřicí, natvrdo uvařeným vejcem a nastrouhanou mrkví, vlašskými ořechy, buráky, piškoty a granulemi značky ZuPreem. Samec Endy dával mláďatům od věku zhruba 20 dní skořápky vlašských ořechů, které předtím nejdříve poctivě nakouskoval, aby je mohl pozřít a potom je se směsí změkčené potravy z volete nakrmil. Proč to dělá, nevím a ani jsem se to nepokoušel zjistit, ale děje se tak při každém hnízdění u všech mláďat.

Rodiče se už těší na Krásné

Klíčené zrní, které podávají hnízdícím arům jiní chovatelé, svým araraunám nedávám, protože ho neberou. Nezměnil se ani zlozvyk samice Báry okusovat mláďatům vyvíjející se peří a brka. Má tendenci ukusovat jim špičky nevyvinutých brků a proto dávám mláďata v tomto věku na noc do vedlejší klece a zavírám je, aby se k nim samice nemohla dostat. Okolo půl šesté je nechám rodiči nakrmit a potom je odeberu zpět do vedlejší klece, která sousedí s klecí opatřenou hnízdní budkou. Mláďata takto izoluji od samice i během dne, pokud potřebuji odejít a nebyla by pod mou kontrolou. Děje se to tak od prvního hnízdění a změnit to nelze, tak to řeším alespoň takto.

ČTĚTE TAKÉ: Třetí hnízdění araraun v paneláku: jak přijaly a nakonec odmítly podložené mládě arakangy

Tři bratři ale mají dobré vyhlídky do života, protože nezůstanou sami, ale jejich noví majitelé se jim chystají pořídit partnerky stejného druhu. Lepší budoucnost si nemohli přát. O stejnou věc se snažím u všech mláďat, která prodávám novým majitelům. Dřívější hnízdění Báry a Endyho umožní těmto dvěma mým araraunám navštívit po pětileté pauze Papouščí den na Krásném u Šumperka, kam se v sobotu 3. srpna sjedou vyznavači volného létání papoušků z celé České republiky, ale i ze Slovenska nebo Polska. Už se pomalu stává tradicí, že se tento sraz koná vždy první srpnovou sobotu. Držme tedy palce, aby počasí vyšlo a letu zdar!

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz
Předchozí článek

České a slovenské zoo spustily kampaň proti masakrům tažných ptáků ve Středomoří

Dálší článek

Invaze papoušků do Evropy: ve velkoměstech žije volně už 11 druhů. Kde a které?

6 Comments

 • Dobrý den,, pane Krňávku, nevím, zda obdržíte dnes tento e-mail, ale dnes (středa) od časných ranních hodin lítá jeden z Vašich Arů kolem našeho domu (Gagarinova ulice). Pořád volá a asi hledá toho druhého. A už je po 17. hodině. Tak nevím, zda se druhý již dávno vrátil domů nebo se někde zalétl. Píši Vám pro Vaši informaci, kde se jeden z papoušků nachází (a tak dlouho). Iveta Chvátalová, kontakt na mě je 602 192 400. Přeji šťastný návrat celému páru domů :-). Hezký den!

  • Zdravím,
   děkuji za informaci, ale pouštěl jsem je ráno v 8 a Bára, která zůstala jak píšete se samozřejmě vrátila za chvíli zpět. Samozřejmě je možné, že tam odpoledne byla nebo byli spolu zase, ale během dne byli doma v kleci.
   Ale ještě jednou díky za vnímavost…
   S pozdravem Zdeněk K.

 • Dobrý den, ne že bychom neměli rádi zvířata, ale zdá se, že vaši papoušci docela slušně demolují jasan na Potoční ulici.Poslal bych foto, ale nelze vložit přílohu.

  • Zdravím,
   byl jsem se tam podívat a máte pravdu, mají okousanou jednu větev na které sedí, protože jsou ve stínu a jedná se vlastně o první strom po levé straně hned za přejezdem přes potok. To samé dělají i v přírodě, ale celý strom určitě nezlikvidují…
   Hezký den s pozdravem Krňávek Zdeněk

   • Dobrý den, díval jsem se a mají okousané minimálně 3-4 větve. Ve své domovské přírodě ať si okousávají větví kolik chtějí. Tento strom ale není schopen se bránit. Vždy to začíná okousáním, potom chorobou, která napadne okousaná místa s následnou devastací celého stromu. Nehovoře o tom nepořádku na silnici. A upřímně řečeno, to se mi nelíbí.

   • Někteří lidé se narodili jenom proto, aby prudili…

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější