Ptačí chřipka na Kolínsku: veterináři chov vybili, na jihu Čech výjimečně očkovali

UVNITŘ MAPA A DOKUMENT – Sedmé letošní ohnisko ptačí chřipky typu H5N1 potvrdila Státní veterinární správa (SVS) v Masojedech na Kolínsku ve středních Čechách. Napadený byl soukromý malochov slepic a kachen. „Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn 14 nosnic a jedné kachny z celkového počtu 40 nosnic a 5 kachen. Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu a byla přijata předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy mimo chov,“ popsal mluvčí SVS Petr Vorlíček. K nahlášení případu došlo minulý týden 10. února, o den později byla nákaza potvrzena Státním veterinárním ústavem v Praze a Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj vyhlásila v oblasti mimořádná veterinární opatření.

„Zbývající drůbež v chovu byla v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska byla vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření,“ dodal Petr Vorlíček s tím, že stejně jako u předchozích případů se do tří kilometrů od ohniska nákazy nachází ochranné pásmo, do něhož spadají obce Doubek, Doubravčice, Hradešín, Kozojedy u Kostelce nad Černými Lesy, Masojedy, Mrzky, Přišimasy, Škvorec a Štíhlice. V těchto obcích dochází k soupisu všech chovů drůbeže a dalších druhů ptáků a veterináři mohou provádět preventivní prohlídky a odběry vzorků. Do deseti kilometrů od ohniska nákazy je pak pásmo dozoru, kde se sepisují výhradně komerční chovy drůbeže. V obou pásmech platí měsíční zákaz pořádání ptačích burz, výstav a trhů.

První očkování napadeného chovu v Česku

Obce, které spadají do ochranného pásma, mají odevzdat soupisy veškerých chovů ptáků Krajské veterinární správě Středočeského kraje do pátku 18. února. Chovatelé mají ptáky pokud možno přemístit do uzavřených prostor. Pokud to není možné, má se jim zabránit v kontaktu s volně žijícími ptáky a jejich trusem. Především pak veškeré krmivo a pitnou vodu mají chovatelé podávat pod zastřešeným prostorem. „Obcím v ochranném pásmu se nařizuje sledovat zdravotní stav drůbeže a jiného ptactva chovaného v zajetí a případné úhyny, zvýšenou nemocnost nebo úmrtnost, anebo významný pokles produktivity v hospodářství hlásit na KVS SVS pro Středočeský kraj na tel.č. +420 720 995 204. Tato krizová linka je dostupná 24 hodin denně i během víkendů,“ ujistila SVS.

Jestliže na Kolínsku i u dalších letošních ohnisek ptačí chřipky veterináři bez výjimky likvidovali všechny ptáky v napadených chovech, na jihu Čech tento týden proběhlo zcela výjimečné očkování komerčního šlechtitelského chovu hus Rybářství Nové Hrady. Jde jediný šlechtitelský chov hus v České republice s padesátiletou tradicí, ve kterém se loni v listopadu potvrdila nákaza ptačí chřipkou a postupně uhynulo nebo bylo usmrceno 4100 hus. Zbylých 800 umožnila Krajská veterinární správa Jihočeského kraje naočkovat jako dosud jediný chov v republice. První dávku husy dostaly tuto středu, přeočkovány pak mají být za několik týdnů. Veterináři použili vakcínu z Maďarska. Jinak je léčba ptáků v napadených chovech zakázaná.

Nařízení Krajské veterinárn… by Jan Potůček

Úvodní foto: OrgoNet.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..