60 % zabavených ptáků jsme vrátili do přírody, chlubí se brazilský útulek. Třetina uhynula

UVNITŘ VIDEO – Zajímavou statistiku zveřejnil ptačí útulek CRAS Pró Arara „Raul de Barros Winter“, který sídlí ve městě Araras v brazilském státě Sao Paulo. Z 273 původních druhů ptáků, které do něj v loňském roce dovezli policisté, se podařilo 60 procent po potřebné rehabilitaci vrátit zpět do volné přírody. „Dalších devět procent bylo předáno zoologickým zahradám, protože nebyli schopni rehabilitace a návratu do přírody. Potřebují komplexní péči a jsou závislí na svých ošetřovatelích,“ uvedl útulek pro regionální zpravodajský server Noticiasdeararas.com.br. Zbylých 31 procent ptáků dorazilo do útulku v tak zbědovaném stavu, že se je přes veškerou péči nepodařilo zachránit.

Ne všichni ptáci, kteří dorazí do CRAS Pró Arara „Raul de Barros Winter“, však pochází ze zabavených nelegálních zásilek pašeráků. „Mnoho opeřenců k nám přišlo zbytečně. Lidé, kteří spatří mládě papouška, jak se přidržuje na střeše domu, mají tendenci pro něj vyšplhat a odnést ho k nám. Přitom jde o mládě, které je stále ještě závislé na rodičích,“ postěžoval si biolog Fábio Luiz Cassiano. Mnoho ptáků se do útulku dostane s řadou fyzických, ale také psychických problémů. Proto dochází k tak častým úhynům. „Jako veterinářka dělám vše, co je v mých silách, abychom je zachránili a vrátili zpět do přírody. Bohužel, mnoho jich k nám dorazí poraněných,“ konstatuje Fernanda Senter Magajevski, která pracuje v CRAS Pró Arara „Raul de Barros Winter“ jako veterinářka na plný úvazek.

Loni v Brazílii zatkli 211 pašeráků

Nelegální odchyt a vybírání mláďat papoušků a dalších exotických ptáků je v Brazílii velkým problémem. Černý trh s původními druhy ptáků a dalšími zvířaty je v největší jihoamerické zemi třetím nejlukrativnějším byznysem po obchodování s drogami a zbraněmi. Za celý loňský rok brazilská policie zatkla 211 lidí za ekologické trestné činy, včetně nelegálního odchytu ptáků. „Zvířata obvykle pocházejí ze severu a putují na jihovýchod země, odkud jsou odvezena do Evropy a Spojených států. Jedná se o velmi vysoká čísla,“ uvedl pro server Tribuna online major Anderson Machada Luchi z ekologické vojenské policie Espírito Santo (BPMA). Mezi evidovanými trestnými činy jsou i zakázané kohoutí zápasy, které jsou v Brazílii velmi populární.

Zadržení pašeráci obvykle končí s pokutou nebo nepodmíněným trestem odnětí svobody na půl roku až jeden rok, což jim umožňuje pokračovat v trestné činnosti. Původní druhy ptáků sice mohou Brazilci chovat, ale musí je získat legální cestou z ptačích farem, které mají licenci od brazilského federálního ministerstva životního prostředí. V roce 2021 zabavila BPMA celkem 4927 zvířat, ať již jako nelegálně odchycených z přírody, nebo týraných v zajetí. Z toho 4220 bylo ptáků, většinou papoušků.

Brazílie zpřísňuje boj proti pytlákům, kteří vybírají mláďata papoušků z hnízd

Úvodní foto: PRF/ Divulgação

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..