Auckland na Novém Zélandu zakáže prodej a množení alexandrů malých, loriů mnohobarvých a mníšků

Bezprecedentní krok pro chovatele papoušků připravily úřady v Aucklandu, regionální metropoli Nového Zélandu. Od 1. září nebude možné prodávat a množit tři invazní nepůvodní druhy papoušků, kteří byli zavlečeni do novozélandské přírody a ohrožují původní druhy ptáků. Zákaz se bude vztahovat na alexandry malé, mníšky šedé a také lorie mnohobarvé. Informoval o tom zpravodajský server Stuff.co.nz s tím, že podle biologů z Aucklandské univerzity rapidně přibývá případů uprchlých nebo záměrně vypuštěných papoušků do přírody. Ti představují hrozbu především pro původní druhy papoušků kakariki a také pro nestory kaka. Jednak je připravují o potravu a jednak je mohou nakazit nemocemi.

Docentka Dr. Margaret Stanleyová na ornitologické konferenci v Aucklandu uvedla, že invazní druhy papoušků připravují původní ptáky také o hnízdní příležitosti, protože obsazují vhodní dutiny. Simulace provedené Aucklandskou univerzitou prokázaly, že jediný pár invazního druhu papoušků dokáže během 50 let vyprodukovat potomstvo, které by představovalo stejně silnou populaci jako původní druhy papoušků. Na Novém Zélandu každoročně ulétne nebo je záměrně vypuštěno asi 331 exotických ptáků chovaných v zájmovém chovu a 92 procent z nich tvoří papoušci. Podle Stanleyové polovina těchto ptáků uniká v Aucklandu a téměř čtvrtina ulétne ve větším počtu.

Novozélandský Auckland chce zakázat chov nepůvodních druhů papoušků. Chovatelé chystají žaloby

Přidají se k zákazu i další regiony?

„Existují také neoficiální důkazy o tom, že někteří papoušci jsou vypouštěni záměrně, což je velmi znepokojivé,“ konstatovala bioložka. Úřady by podle ní měly v rámci ochrany původních druhů zabránit usazování exotických papoušků ve volné přírodě. „Uprchlé ptáky by bylo velmi těžké nějak regulovat, protože by se je jen obtížně dařilo odchytávat do klecí nebo střílet, zejména pak v městských oblastech,“ uvedla Dr. Margaret Stanleyová. Podle hlavního poradce Aucklandské rady pro biologickou bezpečnost Dr. Imogena Bassetta jsou invazní papoušci v novozélandské metropoli a jejím okolí opravdu vážným problémem. „Připravíme vzdělávací aktivity, abychom lidem vysvětlili, jak je důležité udržet jejich domácí mazlíčky v klecích,“ uvedl Bassett.

Poradce uvedl, že Rada dostává pravidelně zprávy o vypouštění nebo náhodných útěcích papoušků, zejména pak alexandrů malých a loriů mnohobarvých. „Každý, kdo spatří nepůvodní druh papouška ve volné přírodě, měl by to nahlásit ministerstvu životního prostředí, místní regionální radě nebo na webu inaturalist.nz,“ uvedl Bassett. „Všichni můžeme pomoci odchytem krys a dalších škůdců tomu, aby se našim krásným původním papouškům opět dařilo,“ dodal. Podle manažera Ark in the Parku Sama Lincolna by se k zákazu projede a odchovu vybraných invazních druhů papoušků měly přidat i další regionální rady na Novém Zélandu.

Invazní alexandři malí začínají dělat vrásky na čele i úřadům na Novém Zélandu

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Charles J. Sharp, Fir0002, Lip Kee Yap

Předchozí článek

Kakaduům žlutolícím na Sulawesi hrozí vyhynutí, v centru ostrova zbyl poslední pár

Dálší článek

60 % zabavených ptáků jsme vrátili do přírody, chlubí se brazilský útulek. Třetina uhynula

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější