Kakaduům žlutolícím na Sulawesi hrozí vyhynutí, v centru ostrova zbyl poslední pár

Sulaweský poddruh kakadua žlutolícího čelí bezprostřední hrozbě vyhynutí ve volné přírodě. V centrální části Celebesu, jak se nejvýchodnějšímu ostrovu Velkých Sund také říká, zbývá poslední pár těchto kriticky ohrožených papoušků. Upozornila na to tamní Agentura pro ochranu přírodních zdrojů (BKSDA), podle níž se poslední dva ptáci zdržují na ostrově Pasoso v regionu Balaesang, konkrétně pak v okresu Donggala. Kakadu žlutolící je vedle kakadua filipínského nejohroženějším druhem kakadua, ve volné přírodě podle odhadů mezinárodní organizace BirdLife International přežívá pouze 1200 až 2000 pohlavně dospělých ptáků. Největší hrozbou je pro ně nelegální odchyt a prodej na černém trhu s domácími mazlíčky.

„V centrálním Sulawesi zbyl už jen jeden pár a můžeme konstatovat, že kakaduům žlutolícím hrozí vyhynutí,“ uvedl vedoucí BKSDA Hasmuni pro indonéskou tiskovou agenturu ANTARA. „Jsou to endemičtí ptáci, kteří žijí na Sulawesi, ale nejvíce jich je na Bali, kam je pravděpodobně někdo přivezl a vypustil, takže se tamní populace velmi rychle rozmnožila,“ poznamenal Hasmuni. Indonéská vláda prostřednictvím agentury BKSDA navázala spolupráci s Lesnickou fakultou Univerzity Tadulako ve středním Sulawesi, aby podpořila tamní projekt zvýšení počtu kakaduů žlutolících v provincii. „Podepsali jsme memorandum o spolupráci a zbývá nám už jen formulovat strategii na záchranu druhu,“ přiblížil šéf BKSDA.

Indonéská populace kakadu žlutolících povážlivě klesá, čítá už jen 3 500 papoušků

Ochránci žádají místní komunity o spolupráci

Důležitá bude podle Hasmuniho také pomoc veřejnosti. Místní komunity agentura žádá, aby kromě ochrany přírody neobchodovaly s chráněnými a původními druhy zvířat ze Sulawesi, která žijí v centrální části ostrova. „Je to náš společný úkol. Musíme zachránit endemická zvířata na Sulawesi, dokud zde ještě žijí,“ vysvětluje Hasmuni. Kromě kakaudů žlutolících se ochránci zaměřují také populace divokého tura anoa nížinného a divokého prasete babirusy celebeského. U těchto dvou druhů je důvodem prudkého poklesu populace lov pro maso. Místní komunity vybírají ze svých středů spolupracovníky ochránců přírody, kteří monitorují chráněná území a upozorňují na případy pytlačení a ničení biotopů chráněných druhů.

„Požádali jsme místní komunity, aby společně ochránily naše zvířata před vyhynutím. Vyzvali jsme jejich prostřednictvím všechny obyvatele Sulawesi, aby přestali lovit ohrožené druhy a nechali endemická zvířata ze Sulawesi, která žijí v našich lesích, v klidu žít, aby jejich populace mohly narůstat,“ prohlásil podle agentury ANTARA šéf BKSDA Hasmuni. Jestliže ve své domovině kakadu žlutolící strádá a jeho populace povážlivě klesá, v Hongkongu, kde je považován za nepůvodní invazní druh, naopak jeho počty stoupají. Žijí tam asi dvě stovky kakadu žlutolících, tedy desetina celosvětové populace ve volné přírodě. Přesto, že velkoměsto ničím nepřipomíná jejich původní domovinu, kakaduům se zde daří a pravidelně se rozmnožují.

Kriticky ohrožení kakadu žlutolící mají záložní populaci v Hongkongu. Hnízdí mezi mrakodrapy

Úvodní foto: Mongabay / Petrus Riski

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 11. až 13. února 2022

Dálší článek

Auckland na Novém Zélandu zakáže prodej a množení alexandrů malých, loriů mnohobarvých a mníšků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější