Někdy k záchraně papouščího druhu stačí jediný pes. Jako u viniho rubínového

UVNITŘ VIDEO – Francouzská Polynésie je známým turistickým cílem, ale také domovinou ohroženého druhu papouška viniho rubínového, který je vzdáleným příbuzným loriů. Jde o hodně vzácného a na ostrovech váženého ptáka, který se objevuje na poštovních známkách a oficiálních pohlednicích. Na několika málo ostrovech přežívá posledních 1500 dospělých vini rubínových a jejich počty neustále klesají. Plná třetina populace obývá ostrov Rimatara, podle kterého dostal tento papoušek anglický název – Rimatara Lorikeet. Největším nebezpečím pro tyto drobné a pestrobarevné exoty jsou krysy, které se na ostrovy dostávají společně s lodními zásilkami. A právě proti nim na ostrově Rimatara zasahuje speciálně vycvičený pes jménem Koha.

Vini má dva hlavní nepřátele: krysy a faetony

Kříženec border kolie a bulteriéra má důležitou práci: musí vyčmuchat a zabít všechny krysy, na které narazí. Jeho příběh popsal na svém webu známý cestovatelský časopis National Geographic, jehož reportér strávil s majitelem psa, Tirahou Mooroou, několik dní přímo na Rimataře. Koha má výsadní postavení mezi všemi psy na ostrově: je totiž jedinou obranou proti invazivním hlodavcům. Krysy jsou obrovskou hrozbou pro původní druhy ptáků, protože velmi rády vyhledávají jejich hnízda a žerou vejce i mláďata. Ostatně, příběh jednoho takového hnízda zachytilo video, které obsahuje sestřih z monitorovací kamery organizace Rima Ura. Kromě krysy se o sežrání vajec pokoušel i faeton žlutozobý, pták podobný rackům:

Zásadním problémem jsou ale krysy. „Pokaždé, když připlouvá nákladní loď, jdu s Kohou do přístavu a kontrolujeme každý kontejner, který se má vylodit na Rimataru,“ popsal pro National Geographic Tiraha Mooroa, který pracuje pro zmíněnou ochranářskou organizaci Rima Ura. „Pokud Koha ucítí krysu, lidé udělají kruh okolo kontejneru, potom ho otevřou… a Koha se postará o zbytek,“ líčí Mooroa. Psí kontrola je opravdu účinná. Rimatara je díky ní jedním z pouhých tří ostrovů ve Francouzské Polynésii, kde nežijí žádné krysy. A to se celé souostroví sestává ze 118 ostrovů a atolů! Rimatara není příliš velký, jeho rozloha činí 8,6 km². Žije na něm necelých 900 obyvatel. Vini rubínový je v jeho znaku.

Ostrov čeká masivní výstavba

Rimatara je pro přežití vini rubínových klíčový. Dříve se tento papoušek vyskytoval v celém jižním Pacifiku. Polynésané jej však v 18. století téměř vyhubili kvůli jeho krásnému červenému peří, z něhož vyráběli pláště a pokrývky hlavy. V roce 1900 obývali papoušci už pouze ostrov Rimatara a tamní královna Temaeva V. zakázala jejich lov, což je zachránilo. Jejich populace na ostrově vystoupala až na tisíc jedinců, ale s příchodem přistěhovalců a turistů, a především krys, se do roku 1992 snížila na dnešních 500 exemplářů. V roce 2007 bylo 27 ptáků odchyceno a přemístěno na ostrov Atiu na Cookových ostrovech. Tam se jejich populace postupně rozšířila až na 400 jedinců. Menší počty vini rubínových žijí také na několika atolech a ostrovech Kiribati.

Ochránci přírody se obávají, že do budoucna by papoušci mohli přežít pouze na ostrově Atiu. Podle Caroline Blanvillain, zakladatelky organizace Rima Ura a zástupkyně Polynéské ornitologické společnosti, jde o genetickou pojistku pro případ, že by se situace na Rimataře zkomplikovala. Ptáci totiž přichází o přirozený biotop. V letech 2006 až 2008 vzniklo na ostrově letiště s přistávací drahou a první turistické ubytování, kterému padla za oběť řada původních stromů. Letos má být postaveno téměř 100 nových domů pro obyvatele v nouzi. Celkově může výstavba zničit až polovinu přirozené vegetace na ostrově, a to se samozřejmě promítne i do situace vini rubínových. Tomu chce ale zabránit organizace Rima Ura, do níž už vstoupilo na 400 obyvatel ostrova, tedy téměř každý druhý místní.

Krysí hlídky ve Francouzské Polynésii chrání vzácné vinie modré, rubínové a běloprsé

Úvodní foto: Rima Ura / Benjamin Ignace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..