EXOTA Olomouc 2022 byla zrušena. Jaké jiné výstavy nás čekají letos na podzim?

I když to už zaznělo na mnoha různých internetových fórech, stále se objevují dotazy, v jakém termínu se letos koná mezinárodní výstava okrasného ptactva EXOTA Olomouc. Jedna z největších akcí svého druhu v regionu střední Evropy se bohužel ani letos, již potřetí v řadě, neuskuteční. Organizátoři přesunuli nejbližší ročník na příští rok v říjnu, kdy by se měl vedle výstavy konat i druhý ročník mezinárodního kongresu chovatelů exotického ptactva a pokud se to vydavateli podaří, bude zde pokřtěna i nová kniha Tonyho Silvy Amazoňané v české verzi (anglická vyšla před několika dny a oficiálně bude pokřtěna na mezinárodním semináři pro chovatele papoušků na kanárském ostrovu Tenerife koncem tohoto měsíce).

Podzim je ale tradičně plný různých výstav a velkých ptačích burz, které by neměly uniknout pozornosti žádného chovatele. Nabízíme vám výčet těch nejzajímavějších, a to jak v tuzemsku, tak u našich sousedů i jinde v zahraničí. Výčet není úplný, jde o redakční výběr a rádi uvítáme upozornění na další akce formou komentáře pod článkem nebo na sociálních sítích. Pravidelné přehledy ptačích burz a výstav vydává Ararauna.cz již desátým rokem každý pátek. V těchto přehledech vám následující akce i ty, na které nás sami upozorníme, připomeneme.

10. září 2022 – Avi Markt Europe, s-Hertogenbosch, Nizozemsko

Největší ptačí burza v Evropě, která se přestěhovala z tradičních prostor ve Zwolle do nových v s-Hertogenboschu asi 90 km jihovýchodně od původní burzy. Pravidelně ji navštěvuje řada českých a slovenských chovatelů. Letos zde bude možné například zakoupit novou knihu Tonyho Silvy o amazoňanech, kterou vydala Nová EXOTA (zatím mezinárodní verzi v angličtině).

10. a 11. září 2022 – BVA Masters, Aalst, Belgie

Mezinárodní výstava agapornisů, prakticky nejdůležitější výstava v Evropě, které se pravidelně účastní i chovatelé z České republiky. Koná se po dvouleté přestávce způsobené pandemií koronaviru a vládními opatřeními. Vedle světového šampionátu C.O.M. jde o největší svátek chovatelů agapornisů vůbec.

10. a 11. září 2022 – výstava exotického ptactva Strančice

Pravidelnou podzimní výstavu exotů, včetně bodované sekce andulek a zebřiček, chystá ZO ČSCH Strančice. Ve své chovatelském areálu vystaví i králíky, holuby, drůbež a bažanty. Na místě bude i prodej exotického ptactva, krmiv a potřeb pro chovatele. Plánovaná je i bohatá tombola a občerstvení. Jednotné vstupné bude 60 Kč, děti mají vstup zdarma.

24. a 25. září 2022 – výstava exotického ptactva Třebechovice pod Orebem

V chovatelském areálu ZO ČSCH Třebechovice pod Orebem se bude konat tradiční výstava exotického ptactva, na které bude letos k vidění 62 ptačích druhů od papoušků přes drobné exoty po plodožravé ptáky a hrabavé. Součástí výstavy je i bodovaná část zaměřená na výstavní andulky, agapornise, zebřičky a další ptáky. Organizátoři slibují bohatou tombolu a občerstvení. Druhý den se poblíž koná známá ptačí burza v Týništi nad Orlicí.

30. září až 2. října 2022 – výstava exotického ptactva Praha-Řeporyje

Pražští chovatelé a milovníci papoušků budou moci na přelomu září a října zajet na výstavu exotického ptactva do kulturního centra Prefunda v Pivovaru Řeporyje. Akci pořádá ZO ČSCH Praha – Řeporyje, součástí výstavy bude i prodej ptactva a rostlin.

30. září až 2. října 2022 – Ornita – Vtáčí svet, Trenčianská Turná

Celostátní výstava exotického ptactva, v minulosti považovaná za slovenský protějšek EXOTY Olomouc. Koná se v kulturním domě v Trenčianské Turné na výstavní ploše 800 m2. Pořádá ZO SZCH Trenčianska Turná II. původně jako místní výstavu Vtáčí svet, která se koná od roku 2008. Dosud třikrát (2010, 2012 a 2019) byla spojena z celostátní výstavou exotického ptactva Ornita.

1. a 2. října 2022 – Celostátní výstava agapornisů, Brno

Celostátní výstava agapornisů je největší výstavou těchto papoušků v České republice a středoevropském regionu. Pro svou polohu je dostupná pro chovatele z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa… Jako jedna z mála výstav se konala i v době covidových omezeních, letos jde již o 14. ročník. Vystavovat může každý chovatel agapornisů, nezáleží na věku, členství v klubu ani státní příslušnosti.

26. až 30. října 2022 – EXOTIKA 2022, Lysá nad Labem

Tradiční velká výstava exotických zvířat s důrazem na okrasné ptactvo včetně papoušků se koná na Výstavišti Lysá nad Labem. Exotům je věnovaný největší pavilon C a také prostory haly A2, kde se koná otevřené Mistrovství ČR v bodovacích soutěžích exotického ptactva všech kategorií. Letos jde již o 14. ročník Exotiky a třetí český šampionát v bodovaném ptactvu.

18. až 19. listopadu 2022 – Chovatel 2022, Lysá nad Labem

Celostátní výstava Chovatel na Výstavišti Lysá nad Labem pořádaná každoročně Českým svazem chovatelů. Je zaměřená na drobné zvířectvo včetně exotického ptactva. Expozici papoušků a drobných exotů letos zajišťuje ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy, stejně jako stánek s doprovodnými informacemi.

25. až 27. listopadu 2022 – Societá Ornitologica Reggiana, Modena, Itálie

81. ročník mezinárodní výstavy ptactva v italské Modeně (dříve se konalo v Reggio Emilia) doplněný o největší ptačí burzu v jižní Evropě. Prodej krmiva a chovatelských potřeb. Pravidelně jsou prezentovány všechny velké evropské firmy, které mají co do činění s chovatelstvím. Ve venkovní hale jsou vystaveny různé druhy a plemena divokých kachen, hus, bažantů, bahňáků a mnoha dalších.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..