Ara se zobákem kakadua, nebo žako s chocholkou? Dnes už žádný problém, říká genetik Antonín Kmín

Na mezidruhové křížence u arů nebo kakaduů jsme už zvyklí a nejde o nic unikátního. Co ale zkřížit aru s kakaduem? Respektive využít z každého papouška část genomu a uměle vytvořit jedince, který by byl zčásti arou a zčásti kakaduem? Že to je možné, vysvětluje v rozhovoru pro Araraunu MVDr. Antonín Kmín, PhDr. a CSc, který založil startup zaměřený na geneticky upravené papoušky – domácí mazlíčky. Startup se jmenuje Genom PetParrot, sídlí ve východočeské Chrudimi a jeho přesné zaměření nám pan Kmín přiblížil v následujícím interview.

Pane Kmíne, proč jste opustil akademickou a vědeckou dráhu a dal se na podnikání?

Chtěl jsem zkusit něco jiného. Ve vědě jsem i částečně vyhořel a hledal jsem, jak dál. Velkou roli v tom hrál i osobní život, profesně bych asi mohl stoupat výše, ale právě osobně mne taková perspektiva nenaplňovala. Když jsem o tom mluvil s kamarády u vína, laicky mě diagnostikovali: “Máš krizi středního věku, koupíš si litr a půl motorku nebo budeš podnikat?” Pravda je, že o aplikování poznatků z genetiky jsem mluvil už dříve, tak nebyl problém oslovit investory a zajistit dost peněz na založení firmy.

Čím se tedy vaše firma zabývá?

Genetickou syntézou. Kombinujeme aloely papoušků na přání zákazníka. Tak aby náš klient u nás našel přesně to, co hledá. Třeba aru s se zobákem kakadua. Nebo velmi oblíbený je kakadu modrý jako slavný Blue (postava z animovaného filmu, pozn. red).

Jak genetickou kombinaci přijímají zákazníci?

Velice vstřícně, proto nás oslovují. S oponenty distujeme a snažíme se o osvětu. Už tu byla Dolly, byla první a taky svět nepohltil pekelný oheň. Co se týká povolení a certifikací, tak ta máme všechna v pořádku.

Jaké služby poskytujete? Můžu si u vás nechat udělat test na pohlaví papouška?

Poskytujeme pouze modelování a mezidruhové genetické křížení. Barevné modifikace, životaschopné mutace křídel, zobáků, nebo sluchu případně adaptaci na jiný druh potravy. Máme v nabídce andulku, co dokáže rozlousknout makadamové ořechy. Testy na pohlaví nebo jiná vyšetření neděláme.

Děkujeme za rozhovor.

Poznámka redakce: Jakkoli by se mohlo zdát, že jde o skrytou propagaci firmy v článku za úplatu, není tomu tak. Jde jen o taškařici k výročí prvního dne čtvrtého měsíce v roce. Pokud vás pobavil, jsme rádi, pokud přeci jenom chcete geneticky upraveného papouška, nebojte, za pár let to už nebude vůbec žádný problém.

Image by Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!