Ohrožení pyrurové šedoprsí se po desítkách let vrátili do Atlantského lesa v Brazílii a úspěšně hnízdí

UVNITŘ VIDEO – Nejvzácnější prokazatelně žijící druh pyrury, brazilský pyrura šedoprsý, se po desítkách let absence vrátil do Atlantského lesa na západním pobřeží Brazílie a úspěšně tam hnízdí. Tři skupiny ptáků odchycených z přírody tam vypustili ochránci přírody z neziskové organizace Aquasis, jež se dlouhodobě zabývá ochranou pyrurů šedoprsých. Jako místo reintrodukce zvolili soukromou rezervaci v pohoří Aratanha, informoval server Abcbirds.org. Před více než deseti lety by byl takový krok prakticky nemyslitelný, protože pyrurové šedoprsí obývali jen několik malých fragmentovaných území izolovaných navzájem od sebe a druh byl na pokraji vyhynutí. Pyrurové se soustředili do těžko přístupných vysokohorských lokalit.

Hnízdící pyrura šedoprsý v umělé hnízdní bude (Foto: Fabio Nunes, Aquasis)

Před 15 lety jich bylo v přírodě jenom 100

Jednotlivé malé populace ovšem stagnovaly a postupně začaly vymírat, až zbyla jediná v pohoří Baturité, jejíž početnost byla odhadovaná na méně než sto jedinců. V roce 2007 proto byl pyrura šedoprsý zařazen mezi kriticky ohrožené živočichy v Červené knize IUCN. Od roku 2009 se na ochranu těchto papoušků v pohoří Baturité zaměřila organizace Aquasis. Její zástupci měli poměrně velké ambice: nejen že chtěli zachránit poslední životaschopnou populaci pyrurů šedoprsých, ale zároveň chtěli začít vypouštět jejich mláďata do nových lokalit po celém historickém areálu výskytu tohoto vzácného papouška. Ochránci nejprve museli zajistit dostatek hnízdních dutin v samotném pohoří Baturité, které čelilo masivní těžbě dřeva. Organizace proto vyvěsila v biotopu velké množství umělých hnízdních budek.

Začátky ovšem byly dost krušné. „Zhotovili deset budek a do sedmi z nich se usadily lesní včely,“ líčí Bennett Hennessey, koordinátor brazilského programu ochrany ptáků v americké organizaci American Bird Conservancy (ABC). Zástupci Aquasis se ale poučili z prvních nezdarů a dva roky po spuštění programu umělých hnízdních dutin se v budkách vylíhlo 33 mláďat pyrurů šedoprsých. Do roku 2017 už šlo o stovky mladých. Program podpořila o nadace Loro Parque Foundación. Populace těchto malých papoušků narostla natolik, že je bylo možné přeřadit v Červené knize IUCN z kategorie kriticky ohroženého druhu do kategorie „ohrožený“. Tím ovšem růst populace pyrurů šedoprsých neskončil. Jenom v loňském roce papoušci odchovali ve 150 umělých hnízdních budkách 472 mláďat.

Vypuštění pyrurové loni úspěšně vyvedli mláďata

Od začátku vyvěšování hnízdních budek z nich vylétlo již téměř 2500 mláďat pyrurů šedoprsých. Proto nastal čas pro další fázi plánu organizace Aquasis, tedy odchyt ptáků v pohoří Baturité a jejich vypuštění v nových lokalitách, kde se dříve tento druh papouška přirozeně vyskytoval. Organizace vytipovala pět míst vhodných pro reintrodukci a jako první zvolila pohoří Aratanha, které se nachází asi 35 mil severovýchodně od pohoří Baturité. Za podpory organizace ABC tam ochránci vystavěli aklimatizační voliéru, kam v listopadu 2014 přesunuli 14 pyrurů šedoprsých. Šlo o dva páry s mláďaty. Papoušci se poměrně rychle aklimatizovali a ochotně přijímali předkládanou potravu z místního pralesa. V květnu loňského roku proto ochránci přikročili k prvnímu vypuštění ptáků do přírody.

Během dalších měsíců organizace Aquasis přesunula do Aratanhy další dvě skupiny pyrurů šedoprsých. Koncem roku 2022 první pyrurové zahnízdili v umělých hnízdních budkách a letos v únoru z nich vylétla první mláďata. „Je to možná první plánovaná translokace ohroženého druhu v Brazílii. Jsme moc rádi, že můžeme být součástí tohoto příběhu,“ prohlásil Fabio Nunes, koordinátor projektu záchrany pyrurů šedoprsých v organizaci Aquasis. „Pro pyrury šedoprsé je to další krok, kterým se vzdalují riziku vyhynutí,“ dodal. Podle Bennetta Hennesseyho z organizace ABC jsou lesní biotopy zvolené pro reintrodukci pyrurů šedoprsých velmi vhodné pro obnovu jejich populace. „Naším snem je, aby každý úrodný cíp pralesa v severovýchodní Brazílii opět obývali pyrurové šedoprsí,“ uvedl Hennessey.

Úvodní foto: Fabio Nunes, Aquasis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!