Americké úřady odmítají povolit chovatelům papoušků dovoz přírodně zbarvených aymar pruhovaných a aratingů kaktusových, protože nejsou uvedeny na seznamu ptáků, které lze do USA importovat. Petice proti tomuto zákazu od Asociace profesionálních chovatelů ptáků a organizace Linealated Parakeet Society, která sdružuje přímo chovatele aymar, zamítnul americký federální úřad U.S. Fish and Wildlife Service (FWS). Organizace požadovaly, aby úřad poprvé od roku 1994 aktualizoval seznam ptačích druhů povolených k dovozu do USA a argumentovaly, že papoušky chtějí dovézt z evropských chovů, takže to žádným způsobem neohrozí divoce žijící populace. Po zamítnutí žádosti i petice se v roce 2022 obrátily na soud.
Sporem se nyní bude zabývat federální odvolací soud ve floridském Jaksonvillu. Tříčlenná soudní porota ale podle webu Courthousenews.com na argumenty chovatelů příliš neslyší. Kloní se spíše k argumentu FSW, podle kterého není možné při dovozu ptáků ze zahraničí posuzovat situaci konkrétního druhu v zemi, z níž by měl být dovezen, ale globálně, včetně divoké populace v přírodě. Podle amerického zákona na ochranu volně žijícího exotického ptactva lze na seznam druhů povolených pro import do USA přidat konkrétní druh pouze v případě, pokud FSW potvrdí, že jde o druh, který se běžně chová v zajetí a neobchoduje se s ptáky odchycenými v přírodě.
Jak dovoz přírodních ptáků z Evropy ohrožuje divokou populaci?
Podle advokáta chovatelů Davida Garcii můžou druhy papoušků, které chtějí organizace dovézt do USA, splňují tyto požadavky pouze v jedné nebo několika zemích. Soudkyně Nancy Abuduová, která v prvoinstančním řízení argumenty chovatelů odmítla, však trvala na tom, že druhy, pro které bude žádáno povolení dovozu, se musí posuzovat globálně. Soudce odvolacího soudu Geralda Tjoflata zajímalo, zda mají chovatelé pro dovoz žádaných druhů papoušků finanční motivaci. „Dovoz ptáků z Evropy je dražší než z Brazílie. Ptáci, které chceme dovézt, jsou dražší,“ uvedl advokát chovatelů s tím, že jakýkoli zisk z dovozu ptáků by byl velmi malý. FSW ale argumentuje tím, že ayamara pruhovaný a aratinga kaktusový jsou ve své domovině v Jižní Americe ohrožené druhy, a tudíž by se s nimi nemělo obchodovat.
Paradoxní je, že americké úřady nemají námitky proti dovozu barevných mutací aymar pruhovaných, ale přírodní zelenou formu dovážet nepovolují, protože tím údajně chtějí zabránit mezinárodnímu obchodu s ptáky odchycenými ve volné přírodě. Jak přírodní, tak mutační formy se přitom v Evropě chovají běžně a američtí chovatelé jenom chtěli „osvěžit krev“ omezené populace přírodně zbarvených ptáků chovaných v zajetí. Odvolací soud chovatelům i FSW nařídil, aby do dvou týdnů doručily informace o tom, jak definice druhu v zákoně, který umožňuje přidání konkrétních ptáků na seznam druhů povolených pro dovoz, může ovlivnit rozhodování soudní poroty. Zatím není jasné, kdy by mohl padnout rozsudek.
Úvodní foto: Wikimedia Commons / Kathinetzwerk