Amazoňan čelenkový (Amazona diadema)

Amazoňan čelenkovýSamostatným druhem byl už dříve, později byl však zařazen jako poddruh pod amazoňana žlutolícího (Amazona autumnalis). Česká systematika jej označovala za amazoňana žlutolícího brazilského (Amazona autumnalis diadema). Od amazoňana žlutolícího je odlišuje karmínovým zbarvením čela a variabilně tmavě purpurově červenou uzdičkou, fialové temeno má na přední straně modřejší. Je také větší, dorůstá délky 36 cm a hmotnosti do 550 g. Jde o endemický druh, ve volné přírodě se vyskytuje pouze v brazilském státu Amazonas v okolí amazonského přístavu Manaus. Neexistují přesnější představy o jeho početním stavu, ale populace amazoňana čelenkového výrazně ubývá kvůli kácení amazonských pralesů.

Mezinárodní organizace BirdLife International předvídá, že během následujících tří generací amazoňanů čelenkových přijdou tito ptáci o 49 až 55 procent přirozených hnízdišť kvůli odlesňování. K tomu je třeba přičíst nelegální odchyt ptáků pro černý trh, takže počet amazoňanů čelenkových by mohl po zmiňované tři generace klesnout o 50 až 79 procent. Proto byl ihned po taxonomickém vyčlenění za samostatný druh zařazen do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN, a to hned do druhé nejvyšší kategorie „ohrožený“ (EN). Oproti tomu amazoňan žlutolící, pod kterým byl veden jako poddruh, je v nejnižší kategorii „nejméně zranitelný“ (LC).

Chov v zajetí

Jedná se o velkou raritu, která se mezi českými chovateli příliš nevyskytuje. Tomu odpovídá i jeho astronomická cena. V podstatě však není možné tento druh sehnat. Jeho chov se nijak neliší od chovu amazoňana žlutolícího či amazoňana ekvádorského. Ideální je voliéra minimálně dva až tři metry dlouhá a metr široká, dva metry vysoká. Hnízdí budka může být kmenová nebo prkenná, má rád nižší typy.

Amazoňana čelenkového chovali již v roce 1845 na rakouském císařském dvoře a v roce 1869 v londýnské zoologické zahradě. K nám se dostal o poznání později. Není jasné, kdy byl v tuzemsku poprvé odchován, dnes se u českých chovatelů vyskytují ojedinělé páry.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh, cena se pohybuje okolo 100 tisíc korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.