Amazónek růžovohlavý (Pionus tumultuosus)

Větší a méně rozšířený druh amazónka. Celkově je zelený, spodní partie těla bledší. Po stranách hlavy červený, uzdička a oblast pod okem purpurová, temeno a týl tmavě červené, zadní strana krku a po stranách červeně purpurové, stejně jako břicho, to však méně intenzivně. Ocas zelený, na konci fialově modrý, u kořene červená skvrna. Zobák je olivově žlutý, oko hnědé, běhák zelenavě šedý. Dorůstá délky 29 cm a hmotnosti do 250 g.

Ve volné přírodě žije v severním Peru a částečně v Bolívii. Není ohrožen, divoká populace je celkem početná, ale v posledních letech se jejich počat snížil. Mimo dobu hnízdění se podobně jako jiné druhy amazónků rodu Pionus shlukuje do velkých hejn, která společně i nocují. Není zařazen na seznam druhů první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů, takže jeho chov nepodléhá povinné registraci.

Chov v zajetí

Sporadicky chovaný druh amazónka, i v českých chovech je vyloženě vzácný. Zatím se k nám dostávají především ptáci z odchytu, které je třeba aklimatizovat a přivyknout náhradní stravě oproti tomu, čím se živí ve volné přírodě. Do České republiky se zatím dostávali jednotliví ptáci, například v roce 1990 jeden k Luďkovi Hovorkovi a v roce 1997 tři k Jaromíru Petříkovi, který je v tuzemsku poprvé odchoval v roce 2001.

Na chov by neměl být náročnější než jiné druhy amazónků, ale důležitá je správná aklimatizace, pakliže jde o ptáky odchycené ve volné přírodě. Měli by mít pravidelný přísun čerstvého ovoce a zeleniny.

Dostupnost a cena

Vzácný amazónek, v České republice se chovají jen jednotlivé kusy, málokdy odchovu schopné páry. Prakticky je zde tedy nedostupný, jediná šance je dovézt ptáky z odchytu nebo od některého ze zahraničních chovatelů. Cenu nelze odhadnout.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..