Převážně zelený papoušek se žlutým svislým pruhováním, temeno je černé. Na týlu je variabilně oranžově žlutě skvrnitý, prsa má tmavě zelená se žlutozelenými proužky, okolí řitního otvoru je červené. Ocas je olivově zelený, na špici špinavě žlutý, u kořene s červenou skvrnou, zespodu je olivově žlutý. Zobák má oranžový, na horní čelisti s šedou špičkou, oko červené a běhák modravě šedý. Pohlavní dimorfismus mezi samcem a samicí není patrný. Dorůstá délky 18 cm a hmotnosti do 50 g.
Vyskytuje se na území Nové Guiney v podobných nadmořských výškách jako charmozin zelený nebo charmozin modročelý. Druh je v Červené knize ohrožených živočichů IUCN zařazen do kategorie „blízko ohrožení“. Ubývá kvůli likvidaci jeho přirozeného habitatu, především v důsledku odlesňování. Největší pokles počtu charmozinů pruhovaných ornitologové zaznamenali v letech 1997 a 1998, kdy Novou Guineu postihla katastrofální sucha.
Chov v zajetí
Vzácnější druh charmozina, který se podařilo importovat na evropský kontinent, i když ve velmi omezeném množství. Podle našich informací se momentálně chová v soukromém belgickém chovu Davy Vanthuynena a německém ptačím parku Walsrode. Dříve měl tyto ptáky ve své sbírce také dánský chovatel Claus Utoft. Odchovávat se je daří úspěšně v Belgii, odchovaná mláďata jsou však v drtivě většině případů samci. Do České republiky charmozin pruhovaný dovezen nebyl.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.