Jak už název napovídá, pták je celý zelený, přibližně ve stejné velikosti jako charmozin palmový nebo charmozin červenohrdlý. Na spodních partiích těla a spodních krovkách křídelních je žlutější, temeno má tmavě šedomodré, plášť s olivově hnědým odstínem, spodní příuší a strany krku bledě zelené s tmavým proužkováním. Žlutavě bílý proužek na spodní straně letek loketních má variabilní. Ocas je tmavě zelený, na špici žlutý, zespodu jasně žlutý. Zobák má oranžový, oko žluté a běhák oranžový. Dorůstá délky 16 cm a hmotnosti do 40 g.
Vyskytuje se na Šalamounských ostrovech a ostrově Bougainville patřící k Papui Nové Guineji. Obývá horské lesy až do nadmořské výšky 1 700 m. Vyskytuje se ale i v nižších polohách a nezřídka na něj lze narazit na kokosových plantážích. Zdržuje se v menších hejnech do 30 jedinců, spíše však v rodinných skupinkách o třech až čtyřech ptácích. Ve své domovině je častý, není ohrožen. Neexistuje jasná představa o početnosti jeho divoké populaci, předpokládá se však, že může klesat v souvislosti s úbytkem přirozeného biotopu.
Chov v zajetí
Další z charmozinů, který v zajetí zcela chybí. Tedy alespoň v Evropě, Spojených státech nebo Jihoafrické republice. Ze Šalomounových ostrovů mělo být podle Rosemary Low v roce 1995 legálně vyvezeno menší množství charmozinů zelených, není však jasné, kam jejich zásilka směřovala. Podle T. Pagela byli charmozini zelení často nabízeni na ptačím trhu v Singapuru. Do Evropy se s největší pravděpodobností nikdy nedostal, v České republice se tedy nevyskytl.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.