Jedná se o pestře zbarvený druh charmozína dosahujícího délky 17 cm. Zbarvení opeření je převážně zelené. Existuje zde výrazný pohlavní dimorfismus. Zatímco samci mají modré líce, červené čelo a ohbí křídel, samičky tyto znaky zcela postrádají a mají pouze žluté líce. Běháky a zobák jsou červené, intenzita zbarvení přitom poukazuje na zdravotní kondici jedince. Kromě nominátního poddruhu charmozin rudočelý salawatský (Charmosyna rubronotata rubronotata) se rozlišuje ještě subspecie charmozin rudočelý biakský (Charmosyna rubronotata kordoana), která má mít větší rozsah červené barvy na čele.
Areál rozšíření tohoto charmozina zahrnuje ostrovy Salawati, Biak a Nová Guinea. Ptáci obývají spíše nížinné habitaty do nadmořské výšky 900 m n. m. Populace druhu není momentálně ohrožena vyhynutím, zápasí ale o biotop s příbuznými charmozinem červenobokým a charmozinem nádherným. Z těchto tří druhů je charmozin rudočelý nejvzácnější.
Chov v zajetí
Charmozin rudočelý se na evropském kontinentě úspěšně odchovává od začátku 90. let minulého století. Většinu chovných párů nalezneme v Německu. I u nás je tento druh zastoupen v chovu Mileny Vaňkové. Do zajetí se přitom dostal poprvé až v roce 1970 a první importy do Evropy a Spojených států proběhly v roce 1980.
Dostupnost a cena
I když se vyskytuje i několika evropských chovatelů, prakticky se s ním neobchoduje. Cenu mladého ptáka odhadoval v roce 2015 specialista na lorie Tomáš Horyna na 200 až 300 euro (v přepočtu 5 400 až 8 100 korun).
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.