Papoušek niamský (Poicephalus crassus)

Druh velmi podobný příbuznému papouškovi hnědohlavému. Na rozdíl od něj je větší a více u něj převažuje zelená barva (takto zbarvené má břicho, křídla a spodní část ocasu). Hlavu, krk a hruď má šedohnědé až nazelenalé, horní část ocasu je hnědá. Přední část ohbí křídla je lehce modře zbarveno. Zobák je šedý až šedohnědý s černou špičkou na horní čelisti, oko hnědočervené s tmavě hnědým nebo šedým lysým okružím, běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 25 cm a hmotnosti do 160 g.

Divoká populace obývá poměrně malé území ve střední Africe, zejména ve Středoafické republice, částečně pak v Kamerunu, Čadu, Jižním Súdánu a Zairu. Jde o jeden z nejméně známých afrických druhů papoušků. Je velmi plachý a žije v nepřístupných zalesněných oblastech, takže jeho pozorování je komplikované. Proto se toho o něm příliš neví, a není ani vyčísleno, kolik by jich mohlo žít ve volné přírodě. Nezdá se však, že by šlo o ohrožený druh. Rozhodně jej neohrožuje nelegální odchyt, v zajetí se totiž prakticky nechová.

Chov v zajetí

Extrémně vzácný druh, který se jen velmi těžce aklimatizuje na podmínky v zajetí. Chová jej jen několik málo chovatelů na světě, a ani ti se o tom moc nešíří. V České republice jej pravděpodobně nikdo nemá. Ze sporadických zpráv o jeho chovu se zmiňuje, že vyžaduje vysokou teplotu (minimálně 20 stupňů), nesnáší její výkyvy a velmi podléhá stresu. Další praktické informace nejsou k dispozici.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.