Paradox: zákaz obdělávání půdy v rezervaci vede k úbytku kakaduů moluckých

UVNITŘ VIDEO – To, co obvykle škodí divokým populacím papoušků a vede ke snižování jejich stavů – obdělávání půdy v deštných pralesech, mýcení původních lesů a zemědělství – paradoxně schází kakaduům moluckým v národním parku Manusela na ostrově Seram v Indonésii. Vedení tamního parku zakázalo veškerou zemědělskou činnost, což se podle organizace CIFOR podepsalo na snižujících se stavech hnízdících kakaduů moluckých.

Organizace vychází z vlastních pozorování, která v parku provádí od roku 2003. „Kakaduové molučtí jsou do jisté míry závislí na lidmi upravených lesech přímo v národním parku. Úplný zákaz lidské činnosti v Manusele tak může mít skutečně negativní dopad na jejich populaci,“ věří terénní pracovník CIFOR Masatoshi Sasaoka. Kakaduové totiž s oblibou hnízdí v mohutných stromech Damar, které v parku uměle vysazovali domorodci kvůli produkci pryskyřice.

Na půldruhého tisíce vesničanů žijících v národním parku dlouhá léta vytvářelo lesní zahrady, kde pěstovali kromě mohutných pryskyřovníků i grapefruity a jabloně. „Ironií osudu si kakaduové oblíbili spíš takto obdělávané části lesa než divočinu. Rádi se v těchto zahradách živí ovocem a hnízdí ve stromech, které uměle vysazují vesničané,“ konstatuje Sasaoka. Ačkoli výzkum ještě nebyl úplně dokončen, jedno je jisté: ze 78 lokalit, v nichž se kakaduové molučtí vyskytovali, jich 67 připadalo na lidmi obdělávané pozemky.

Organizace CIFOR nyní přesvědčuje vedení národní parku Manusela, aby vytvořilo zóny, v nichž bude možné nadále pokračovat v obdělávání půdy. „Je třeba se zamyslet, zda je vhodné používat konvenční dělení čistě na zóny pro zvířata a pro lidi,“ říká Masatoshi Sasaoka. Zákaz zemědělské činnosti navíc existenčně zasáhnul místní domorodce, pro něž byla jediným zdrojem obživy.

Sasaokův návrh na zmírnění zákazu obdělávání půdy v národním parku Manusela se opírá o obdobné zkušenosti z jiných rezervací, kde to už takto funguje: třeba v národním parku Gunung Haliumun na Jávě a Kerinci Seblat na Sumatře, kde jsou domorodci vnímáni za logickou součást chráněných území a je jim dovoleno pokračovat v tradičním způsobu života. Kompletní výsledky výzkumu populace kakaduů moluckých v národním parku Manusela hodlá organizace CIFOR zveřejnit v roce 2014.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..