Testy prokázaly, že žakové dokáží spolupracovat při řešení společných úkolů

Vzájemné spolupráce při řešení komplikovaných úkolů jsou schopni žakové velcí, jedni z nejoblíbenějších velkých papoušků na světě. Prokázala to série testů ve výzkumném centru v Paříži, jejíž výsledky již v loňském roce zveřejnil magazín Animal Cognition. Podle vědců, kteří výzkum zorganizovali, však nelze říci, že by ke spolupráci byli svolní všichni žakové. Někteří papoušci raději pracují samostatně, jiní upřednostňují spolupráci. Poprvé se ale podařilo prokázat, že žakové dokáží koordinovat svoji činnost podobně jako třeba šimpanzi.

Spolupráce za odměnu

V jednom z testů museli papoušci ve stejnou chvíli zatáhnout za opačné konce provázku, který vedl do klece, v níž byla miska s potravou. Pokud by nespolupracovali a netahali ve stejnou chvíli, nepodařilo by se jim misku dotáhnout k pletivu a dostat se k potravě. „Ptáci byli v takovém případě schopni spolupracovat,“ konstatuje Dalila Bovet z Peris West University, vedoucí výzkumného týmu. „Pochopili, že pro řešení úkolu potřebují partnera a počkali na něj,“ dodala.

Při dalším úkolu musel jeden z papoušků vylézt na bidýlko, aby uvolnil zásobník s potravou, který pak mohl vytáhnout druhý pták. Žakové i tuto úlohu bez problému zvládli, i když se jejich role při opakovaném pokusu vyměnily. Další test nabízel dvě možnosti: buď získat menší množství potravy při splnění úkolu, na který stačil papoušek sám, nebo větší dávku, ale za cenu vzájemné spolupráce. Každý z trojice testovaných ptáků se podle vědců zachoval trochu jinak.

Žakové Zoe a Leo spolupracují při získávání potravy z klece. Jeden bez druhého by misku připevněnou na provaze k pletivu nedostrkali. (Foto: archiv BBC)

Záleží i na náklonnosti k druhému

„Jeden z žaků, kterého jsme pojmenovali Shango, byl individualista a vždy si vybíral cesty, které nevyžadovaly spolupráci s někým dalším,“ líčí Bovet. Samička Zoe zvolila společný úkol, ale jen v případě, že byl na blízku sameček Leo, s nímž vyrůstala. „Oba ptáci jsou chováni společně a mají se navzájem rádi,“ vysvětlila vědkyně. Se samečkem Shango ale Zoe spolupracovat odmítala. „Zdálo se, že dá raději přednost menšímu množství potravy, než by využila jeho pomoci. To Leo dával vždy přednost spolupráci s druhým žakem,“ dodala Bovet.

Výsledky testů podle vedoucí výzkumu ukazují, že papoušci nepodmiňují vzájemnou spolupráci získáním potravy, ale podobně jako lidoopi jsou silně individuálními osobnostmi, které se rozhodují podle vlastního mínění. Výzkum řadí žaky mezi nejinteligentnější zvířata na světě, po bok šimpanzů, slonů či krkavcovitých ptáků. Obdobné testy provádí i pražská Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, která porovnává chování žaků odchycených v přírodě a odchovaných v zajetí.

Úvodní foto: u-paris10.fr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..