Jak se léčí papoušek, který má zjevnou otravu zinkem?

Nedávno jsme se na webu Ararauna.cz věnovali tématu zdravotního rizika pozinkovaného pletiva pro papoušky. Zinek je pro ptáky toxický a špatně upravené pozinkované pletivo představuje pro exoty určité riziko. Jak se papoušci, kteří se zinkem zjevně otrávili, vlastně léčí? A dá se jednoznačně poznat, že pták, kterému není dobře, požil zinek, nebo u něj došlo k chronické otravě tímto kovem? Podle pražské veterinářky Ľubice Nečasové existuje velmi účinná léčba, která dokáže zinek i jiné kovy v těle ptáka rozložit na neškodné sloučeniny.

Největší riziko je u mláďat

„Diagnóza se potvrdí vyšetřením krve – biochemická analýza a krevní obraz, kde jsou v případě otravy typické změny. Dále na RTG snímcích jsou zřetelně vidět kovové předměty, ty zůstávají v trávícím traktu delší dobu. Je možné stanovit i hladinu zinku v krvi, ovšem toto vyšetření se provádí pouze v laboratořích a proto jsou výsledky k dispozici až s určitým zpožděním, které může být fatální,“ popisuje Ľubica Nečasová. Vůbec nejčastější příčinou otravy papouška zinkem jsou nerovnosti a šupinky zinku na pletivu voliér a klecí, které pták odloupne a pozře.

K TÉMATU: Jak velké zdravotní riziko představuje pozinkované pletivo pro papoušky?

Pletivo mají potřebu „ochutnávat“ zejména mladí ptáci a destruktivnější druhy papoušků (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Taková šupinka poté zůstává v trávicím traktu ptáka a zinek se postupně uvolňuje. „Zinek a další těžké kovy způsobují poškození vnitřních orgánů, především ledvin a jater, dále krvetvorných orgánů. Při pozření větších a ostrých kusů může dojít i k mechanickým poraněním. Otrava se projevuje zvýšeným močením, průjmem, změnou barvy trusu (ostře zelená), hubnutím, slabostí, záchvaty, zvracením či regurgitací (zvracení obsahu volete),“ vypočítává Ľubica Nečasová. Nejběžnější je tento problém u mláďat a imprintovaných zvířat, zvláště pak v čerstvě pozinkovaných voliérách.

Pomůžou speciální injekce

„Máme k dispozici velmi účinnou léčbu, pomocí přípravku s obsahem účinné látky CaEDTA, která změní zinek a další kovy v těle na neškodnou sloučeninu. Lék se aplikuje injekčně, pět dní po sobě. V případě potřeby i déle, s pauzou. Další terapie spočívá v podpoře ledvin a jater, zastavení zvracení, rehydratace, umělé výživě, urychlení vyloučení toxických látek z těla… Alternativou je D-penicillamin, ovšem ten je k dispozici pouze pro perorální podání, což je u většiny otrávených pacientů kvůli zvracení nemožné,“ konstatuje veterinářka.

Pokud papoušek pozřel větší ostré předměty, které by mohly mechanicky poškodit vnitřní orgány, je nutné je z těla zvířete vyjmout. „Někdy je to možné méně invazivním způsobem pomocí endoskopu, jindy pouze otevřením dutiny břišní a žaludku,“ upozorňuje Ľubica Nečasová. V případě, že papoušek pozřel pouze šupinky zinku a dostane pomoc včas, je podle ní léčba stoprocentně účinná. Pro chovatele je ale lepší, když při výstavbě voliér a jejich obsazování vsadí na prevenci a problému s otravou zinkem se dopředu vyhne. Jakým způsobem?

Do čerstvých voliér raději dospělé ptáky

Pozinkované pletivo je neškodné, pokud je zinkování provedeno tak, že se na drátech nevyskytují volné zbytky zinku. „To je u zinkování velkých kusů pletiva na stavbu voliér neproveditelné. Proto je nezbytné, aby bylo pletivo těchto zbytků zbaveno mechanicky, pomocí drátěného kartáče. Po zoxidování zinkové vrstvy, což může trvat i několik let, je pletivo zcela bezpečné,“ připomíná Ľubica Nečasová fakt, který pro server Ararauna.cz nedávno popsala i její kolegyně Veronika Grymová z brněnské veterinární kliniky Avetum.

Zbytky zinku, které mohou papoušci oštipovat, se podle Nečasové nacházejí především v rozích, kde je pletivo bodované anebo kde se dráty vzájemně kříží. Pokud by se chovatel chtěl riziku se zinkovaným pletivem zcela vyhnout, musel by použít jiný materiál. Za nejlepší alternativu považují Ľubica Nečasová i Veronika Grymová nerezové pletivo. „Nejlepší alternativou je nerezové pletivo. To je ale mnohem dražší, s výjimkou „nerezového“ pletiva původem z Číny. Čínské pletivo je sic levnější, ale zase rezne…Další alternativou jsou práškované povrchy, které se taktéž z cenových důvodů používají při výrobě menších klecí, nikoliv voliér,“ popisuje Ľubica Nečasová.

Když už chovatel z finančních důvodů sáhne po pozinkovaném pletivu, což je v našich podmínkách s přehledem nejčastěji používaný materiál, měl by do nich podle Ľubice Nečasové zpočátku umístit raději „divoké“ a dospělé ptáky. Ti se totiž tolik nesoustředí na destrukci voliéry a nemají takovou potřebu zobákem prozkoumávat nové prostředí. Jakmile zinek zoxiduje a případné nerovnosti z povrchu pletiva opadají, je možné do takových voliér podle veterinářky bez obav vypustit i mladé ptáky.

Úvodní foto: Přemek John (na snímku ara malý)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..