Nová ptačí chřipka H7N9 má v Číně už 23 obětí, přenos z člověka na člověka se ale neprokázal

Třiadvacet lidských obětí již má nový vir ptačí chřipky H7N9 v Číně. Nemoc byla diagnostikována u celkem 108 lidí, především ve východní Číně, ale také na Tchajwanu. Čínské úřady o epidemii informovaly koncem března, kdy kvůli obavám z dalších nákaz nechaly uzavřít dva velké ptačí trhy v Šanghaji a nechaly zlikvidovat desítky tisíc ptáků, zejména drůbeže a holubů. Právě u holubů na jednom z trhů byl virus prokázán. H7N9 je zákeřný v tom, že ptáci, kteří ho přenášejí, nejeví žádné známky nemoci.

Čína okamžitě zavedla rozsáhlé kontroly v drůbežích velkochovech a preventivně zakázala tradiční a velmi oblíbené ptačí trhy. Kromě Šanghaje se nemoc objevila i u ptáků prodávaných ve městě Chang-čou, metropoli provincie Če-tiang. Zatím se však nepodařilo prokázat, že se lidé postižení virem H7N9 nakazili právě od drůbeže. Několik z více než sta infikovaných Číňanů prokazatelně nepřišlo do kontaktu s drůbeží, ale i žádnými jinými ptáky nebo zvířaty. Přesto u nich nová ptačí chřipka propukla. Vědci proto ověřují teorii, že virus roznáší divocí ptáci.

Donesli nemoc tažní ptáci?

Jediné, na čem se zatím epidemiologové shodnou, že ohnisko nákazy se nachází v okolí delty řeky Jang-c’-ťiang. To je známá zastávka početných hejn tažných ptáků. Čínské úřady se proto zaměří na odchyt divokých ptáků a testování vzorků jejich krve. Předpokládají, že stejně jako u domácích holubů a drůbeže nebude možné nemocné jedince identifikovat vizuálně na základě zjevných příznaků nějakého onemocnění. Vlastní obyvatele Čína vyzvala ke zvýšené osobní hygieně, mytí rukou a vyhýbání přímého kontaktu se zjevně nemocnými nebo uhynulými zvířaty.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí ve Spojených státech už pro jistotu zahájilo práce na vývoji vakcíny proti viru H7N9. Pro Čínu je nyní nejdůležitější vystopovat zdroj nákazy, což však ztěžuje zmíněný fakt, že nemocní ptáci na sobě nedávají nic znát a napadení virem lze doložit pouze rozborem krve. Virus H7N9 je odlišný od viru ptačí chřipky H5N1, který v roce 2003 způsobil úmrtí více než 360 lidí na celém světě a vedl k výrazným omezením převážení a prodeje ptáků i v České republice.

Úvodní foto: china.org.cn

Předchozí článek

Síť zverimexů Pet Center změní majitele, skupina Penta se jí chce zbavit ještě letos

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 3. až 5. května 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější