Pražská ZOO mění plány, pavilon Amazonia postaví nad úrovní povodní z roku 2002

Nový pavilon Amazonia za víc než čtvrt miliardy korun, v němž by se měli návštěvníci procházet přímo mezi jihoamerickými druhy zvířat včetně papoušků, postaví pražská zoologická zahrada nad úrovní ničivé povodně z roku 2002. Hospodářským novinám to řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Původně zahrada plánovala, že pro stavbu využije bývalý sloninec v dolní části areálu, který byl při zmiňovaných povodních před jedenácti lety zaplaven a tehdejší ředitel zoo Petr Fejk musel nechat zastřelit slona, kterého se nepodařilo včas evakuovat a utopil by se.

K TÉMATU: V novém pavilonu Amazonia vystaví pražská ZOO amazoňany rudoocasé, tukany a volně létající ary

Letošní záplavy, které rovněž postihly dolní třetinu pražské zoo, nebyly tak katastrofální jako v roce 2002. Bobek dokonce snížil odhad škod z původních 160 na 100 milionů korun. V roce 2002 dosáhly škody 230 milionů korun. „Škody teď počítají pojišťováci. Osobně budu rád, když budou do 100 milionů korun,“ řekl Bobek listu. Výrazně menší škody ředitel přisoudil nižší výšce hladiny rozvodněné řeky než v roce 2002, kdy dolní částí zoo protékal silný proud řeky. Letos „jen“ voda přetekla protipovodňovou hráz dimenzovanou na dvacetiletou vodu a postupně naplnila dolní třetinu zoo, aniž by silný proud způsobovat větší škody.

Ředitel pražké zoologické zahrady Miroslav Bobek se nevzdává plánu na výstavbu pavilonu Amazonia, v němž by měli volně mezi návštěvníky létat arové, tukani či amazoňani rudoocasí (Foto: Ararauna.cz)

Lidé už ZOO poslali přes pět milionů korun

Díky včasné evakuaci zahrada nezaznamenala téměř žádné škody na zvířatech. Dokonce přehodnotila původní plán přemístit gorily, které velkou vodu přežily v protipovodňové věži (a jsou v ní dodnes), do ZOO Dvůr Králové nad Labem. Podle Miroslava Bobka je možné jejich pavilon opravit a vyčistit tak, aby se v řádu týdnů mohly přestěhovat z věže zpět dolů. Zoo nicméně považuje za svoji prioritu stavbu nového pavilonu goril v horní části areálu, který velká voda nemůže ohrozit. U pavilonu velkých šelem zahrada zvažuje přístavek na střechu, který by se podobal povodňové věži pavilonu goril, aby zvířata nebylo nutné při povodni uspávat a přenášet do bezpečí.

Pražská zoo se krátce po letošní povodni opět otevřela veřejnosti, i když pouze ve své horní části. Tento týden zpřístupní i některé úseky v zatopené dolní části. Na sbírku určenou na obnovu poničených pavilonů lidé přispěli již více než pěti miliony korun. Benefiční koncert, který zoo pořádala v pražské Lucerně, vynesl 800 tisíc korun. Souběžně vysílaný pořad Óčko Help na hudební televizi Óčko dokázal od diváků prostřednictvím DMS zpráv vybrat dalších 100 tisíc korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..