„Surfování“ nestorů kea na kapotách jedoucích aut dělá starosti ochráncům přírody

Nestor kea na automobiluUVNITŘ VIDEO – Nejméně dva mladí nestorové kea uhynuli po pádu z kapoty jedoucího auta v horském údolí Otira na Novém Zélandu. Tamní ochránci přírody si dělají starosti, aby nešlo o pověstnou špičku ledovce: zejména mladí a dospívající ptáci jsou totiž známí svou vlezlostí a snahou prozkoumávat automobily zaparkované v horských střediscích. Ptáci jsou natolik neodbytní, že z kapot aut neodlétnou, ani když se vůz rozjede. Za jízdy však nejsou schopni z auta bezpečně odlétnout, silný čelní vítr je strhává do strany na vozovku. Dva ptáci takto uhynuli na smrtelné poranění hlavy.

„Keové jsou známí tím, že přistávají na auta a snaží se z nich sundávat různé věci. Někdy ale na nich zůstávají. Když se auto rozjede, je to opravdu malér,“ řekl deníku The New Zealand Herald místní ranger Chris Stewart. Nebylo to poprvé, co místní viděli ujíždět nestory kea na kapotách aut, letos se však poblíž známého viaduktu Otira shromáždil neobvykle velký počet těchto papoušků. Různí lidé ochráncům přírody hlásili, že viděli nestory sedící na jedoucích autech, kteří se marně pokoušeli vzlétnout. „Jedná se o roční ptáky, v podstatě teenegery, kteří se tím baví,“ míní Chris Stewart. A zdá se, že se přitom ptáci navzájem hecují.

„Jejich „surfování“ na autech je tak trochu problém,“ připouští místní ochránci přírody. Nemohou proti tomu však dělat nic jiného, než upozorňovat řidiče, aby nelákali ptáky na otevřená auta a příliš se nezdržovali na místech, kde je hodně nestorů kea. Když už se papoušek usadí na kapotě, řidiči by měli zpomalit a ujistit se, že pták odlétl, než přidají plyn.

Úvodní foto: Allvoices.com

Předchozí článek

Jak se v Česku daří odchovávat aratingy žluté, amazónky červenohlavé a papoušky chocholaté?

Dálší článek

Na návštěvě u Zdeňka Vandělíka, specialisty na aratingy a další jihoamerické papoušky

One Comment

  • To jsou tak kráný papoušci! Staršně rád bych jednou získal do chovu jeden pár, ale ta cena :-/ Doufám jen, že se jim ve své domovině bude každoročně dařit a tamní obyvatelstvo se je bude snažit co nejvíce chránit.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější