Žako strávil tři roky v garáži, protože volal jméno zesnulé majitelky. Veterináři ho léčí Prozacem

Žako škublýNeuvěřitelně kruté zacházení prožil ochočený papoušek žako v jižní Anglii. Poté, co zemřela jeho majitelka a vdovec po ní si našel novou přítelkyni, přestěhoval žaka do garáže, kde ho nechal tři roky zavřeného v kleci pro psa. Papoušek totiž neustále vykřikoval jméno své původní majitelky Sarah, což se nelíbilo nové partnerce muže. Žako dostával trochu jídla a vody, ale jinak se o něj nikdo nestaral. Během krátké doby si stihl oškubat téměř veškeré peří. Papouška se nakonec ujala veterinářka Elaine Henleyová, specializovaná na psychické poruchy u papouščích domácích mazlíčků. „Za moji praxi to je vůbec nejhorší případ,“ svěřila se listu Daily Mail.

Žako jménem Roy byl v tak zuboženém stavu a i po osvobození z garáže se nadále poškozoval, že mu veterinářka naordinovala antidepresiva. Do krmiva mu přidává Amitriptylin, silné antidepresivum podobné Prozacu. Denně pták dostává 0,1 ml léku. „Je to do doby, než proběhnou veškerá vyšetření, abychom mohli zvolit správný lék. Chceme se pokusit zbavit ho stresu a nepříjemného chování,“ uvedla Elaine Henleyová. Podle předběžné diagnózy žako, kterému je letos 26 let, trpí maniakálním traumatem. Veterinářka s jej vzala do osobní péče jako svého vlastního domácího mazlíčka.

Vděčný papoušek převzal skotský přízvuk

„Je hodně traumatizovaný za ta léta strávená v garáži, toho se už nikdy nezbaví,“ míní Elaine Henleyová. Roy byl zavřený v garáži tak dlouho, protože manžel zesnulé majitelky jej chtěl vrátit do domu až ve chvíli, kdy se s novou přítelkyní odstěhuje jinam. Hledání nového bydliště mu ale zabralo tři roky. Poté, těsně před stěhování, se obrátil na britskou nadaci na záchranu papoušků a požádal ji, aby si ptáka odnesla. Šokující veterináři si žaka převzali mezi dveřmi, pták byl prakticky zcela holý a jeho majitel se odmítl o jeho osudu bavit. Jakmile papouška předal zástupcům nadace, zavřel za sebou dveře.

K TÉMATU: Smutný fakt: polovina ochočených žaků v Česku se nedožije ani věku andulky

Nyní je Roy podle všeho z nejhoršího venku. Sice je nadále trochu oškubaný, ale už obrůstá novým peřím, má novou velkou klec se spoustou hraček a jeho nová majitelka Elaine Henleyová se mu denně věnuje několik hodin. Po několika týdnech v novém domově v Glasgow dokonce žako od své zachránkyně pochytil i silný skotský přízvuk. „Žakové jsou mnohem chytřejší, než si lidé myslí,“ konstatuje Elaine Henleyová, která se záchraně traumatizovaných papoušků věnuje posledních deset let a jejíma rukama prošly stovky exotů původem z Austrálie, Afriky i Jižní Ameriky.

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 6. až 8. června 2014

Dálší článek

Veterinární poradna: Můžou papoušci vrbové proutí? Proč si arové vykousávají ocasy a letky?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější