Uprchlý kakadu v kalifornském Carlsbadu našel nový domov mezi vránami

Kakadu mezi vránamiUVNITŘ VIDEO – Nezvyklé pozorování nahlásili americkému deníku San Diego Union Tribune obyvatelé kalifornského města Carlsbad. V hejnu černých vran se tam pohybuje kakadu žlutočečelatý, patrně uprchlý domácí mazlíček, který si zvykl žít volně a vrány provází doslova všude, kam se hnou. Nejčastěji bývá vidět na hlavní třídě Carlsbadu, Tamarack Avenue, kde se vrány zastavují při své každodenní cestě mezi pobřežím a vnitrozemským nocovištěm. „Myslel jsem, že mám vidiny,“ popsal listu jeden z místních lidí Craig Correll okamžik, kdy kakadua poprvé spatřil. „Byl to velký bílý pták uprostřed obrovského hejna černých vran.“ Papouška si vyfotografoval, jak sedí ve společnosti čtyř nebo pěti vran na střeše sousedního domu.
Podle ornitologa Phila Unitta ze sandiegského Přírodovědného muzea není nijak překvapivé, že se uprchlý kakadu přidal právě k vránám. „Kakadu žlutočečelatý je velmi společenský druh. Pochází z Austrálie a Nové Guineje, takže pokud zde někomu ulétl, nemá šanci narazit na další kakaduy. Vrány jsou také společenští ptáci. Těžko ale říct, zda mezi nimi a kakaduem dochází k nějaké interakci. Spíše si myslím, že mu vrány nevěnují žádnou pozornost. Bylo by ale zajímavé zjistit, zda tomu tak je doopravdy,“ popsal Unitt. Volně létající papoušci nejsou v okrese San Diego ničím výjimečným, řada původně jiho- a středoamerických druhů zde dokonce hnízdí. Uprchlý kakadu je ale přeci jenom vzácností.

Lidé pro papoušky vysadili pekanový háj

Velmi častým obyvatelem kalifornských měst bývá amazoňan zelenolící, původem z Mexika. Tito ptáci na jihu Kalifornie hnízdí a běžně posedávají společně s holuby na elektrických drátech. Kromě amazoňanů se v oblasti vyskytuje i několik druhů aratingů a dokonce i arové. Celkem jde o stovky až tisíce ptáků. Místní populace papoušků vytvořili ulétlí nebo záměrně vypuštění domácí mazlíčci, část z nich byli i ptáci, které vypustili pašeráci papoušků na hranici mezi Mexikem a Spojenými státy z obavy, že budou dopadeni pohraniční stráží. Za pašování zvířat jsou na obou stranách hranice velmi přísné tresty. „V El Cajonu, kde je jedna z kolonií papoušků, byly dokonce vysazeny pekany, kterými se tito papoušci živí,“ popsal Phil Unitt. „Kromě toho zalétají do zahrad a krmí se ovocem.“

K TÉMATU: Neznámý útočník střílí invazní papoušky v jižní Kalifornii. Zřejmě kvůli hluku

V celé oblasti také přibývá vran. Phil Unitt se domnívá, že to je kvůli snadno dostupné potravě. Městské aglomerace chrání vrány také před predátory, jako jsou jestřábi nebo sovy. I když je mezi vránami žijícími ve městech poměrně vysoká úmrtnost, pokud přežijí kritické období několika prvních let, kdy jsou jako mladé příliš důvěřivé, mají šanci se dožít až 17 let. Jak však upozorňuje San Diego Union Tribune, kakadu žlutočečelatý, který s vránami kočuje, je dlouhověký pták a mohl by se dožít až 40 a více let. „Kakaduové jsou přísní vegetariáni,“ upozorňuje Phil Unitt. „Dominantní složku jejich potravy tvoří ovoce a ořechy.“ To může kakadua – na rozdíl od vran, které jsou v podstatě všežravé – ochránit před případnou otravou ze zkaženého masa nebo jiných potravin na skládkách či v popelnicích, z nichž se vrány poměrně rychle naučily žrát.

Úvodní foto: San Diego Union Tribune
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..