Paradox: arové hyacintoví jsou závislí na tukanech, ti jim ale zničí polovinu vajec

Ara hyacintový a tukan obrovskýUVNITŘ VIDEO – Oba jsou pestří, oba jsou na sobě navzájem závislí, a přeci jenom jeden druhému škodí. O kom je řeč? O největším papouškovi světa arovi hyacintovém a největším druhu tukana – tukanovi obrovském. V jihoamerickém mokřadu Pantanal na rozmezí Brazílie, Bolívie a Paraguay, kde žije nejpočetnější populace arů hyacintových, tito papoušci často využívají hnízdní dutiny po tukanech ve stromech manduvi. Tukani se živí plody těchto stromů a pomáhají tak rozšiřovat jejich semena, zatímco arové využívají vzrostlé manduvy k hnízdění. Ovšem není to „zadarmo“. Tukani totiž kromě manduvi milují i ptačí vejce…
Brazilští ornitologové odhadují, že až polovina vajec arů hyacintových v Pantanalu padne za oběť nenechavým tukanům. Vzhledem k tomu, že arové hyacintoví běžně snáší jen dvě vejce a v přírodě často hnízdí jen jednou za dva roky (odstav mláďat trvá přes rok), mají tukani zásadní vliv na vývoj populace největších arů v Pantanalu. Přesto počet arů hyacintových v této lokalitě stoupá. Jestliže okolo roku 1990 jejich stavy klesly až na 2 500 jedinců, v posledních letech se populace v Pantanalu vyšplhala na 6 500 ptáků a dále stoupá. Červená kniha ohrožených živočichů a rostlin IUCN proto aru hyacintového předloni přeřadila ze skupiny ohrožených druhů (EN) do kategorie zranitelných (VU).

Tukan je jediným přirozeným nepřítelem

Čím to, že arů hyacintových přibývá? Nemají příliš mnoho přirozených nepřátel. Tím největším byl odjakživa člověk. Kvůli nelegálnímu odchytu a vybírání vajec a mláďat z hnízd byla v osmdesátých letech minulého století populace arů hyacintových v Pantanalu téměř vymýcena. Brazilské a bolivijské úřady poté přikročily ke striktní ochraně druhu a zákazu jakéhokoli vývozu arů hyacintových ze země. To by však samo o sobě nestačilo. Tak jako u jiných druhů papoušků i arové hyacintoví dopláceli na likvidaci původního biotopu a zejména vhodných hnízdních stromů. Místní farmáři se proto spojili s ochránci přírody a začali arům v Pantanalu vyvěšovat umělé hnízdní budky.

K TÉMATU: Ara hyacintový už není ohrožený druh, Červená kniha IUCN ho přeřadila mezi „zranitelné“

Velcí modří arové jsou pro farmáře důležití; Pantanal je lákavým turistickým cílem a jedním z magnetů na návštěvníky ze zahraničí jsou právě arové hyacintoví. Ti se bez rozpaků zdržují v blízkosti farem a dokonce vytváří zajímavou symbiózu s chovaným dobytkem. Ačkoli jsou arové pověstní svým obrovským zobákem, často nejsou schopni rozlousknout skořápku ořechů palem acuri a bocaiuva. Shazují je proto na zem, kde je spase dobytek. Ořech projde trávicím traktem krav, který naruší pevnou skořápku, a dostávají se s trusem ven. Arové potom na zemi prohrabávají dobytčí mrvu a vybírají z ní ořechy, k nimž se pak už snadno dostanou.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/Hank Gillette, gipe25
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..