Loro Parque oznámil druhý letošní odchov tasmánského poddruhu kakadu černého

Kakadu černý tasmánskýUVNITŘ VIDEO – Už druhé mládě kakadu černého tasmánského letos odchoval Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, největší papouščí park na světě. Druhý přírůstek pochází od stejného chovného páru jako první, ošetřovatelé i v tomto případě mládě dokrmují ručně v Baby Station. „První mládě je měsíc staré a už obrůstá elegantním černým peřím, zatímco jeho mladší bratr stále vypadá jako křehký žlutý míček, který je v neustálém energickém pohybu,“ popsal serveru ParrotsDailyNews.com Rafael Zamora Padron z nadace Loro Parque Fundación. Chovný pár je podle Zamory stále aktivní a touží mít další potomky.
Tasmánský poddruh kakadu černého (Zanda funerea xanthonota) se liší od nominátní formy kakadu černého východního (Zanda funerea funerea) menší velikostí a kratším ocasem. Žlutá barva na spodní části těla má intenzivnější odstíny a větší rozsah, samici navíc takřka postrádají skvrnitost na žlutých oblastech ocasních per. Mezi chovateli mimo Austrálii je tasmánský poddruh kakadu černého extrémně vzácný. První letošní mládě v Loro Parque bylo zároveň prvním evropským odchovem tohoto poddruhu. Rozmnožit kakadu černé tasmánské v zajetí je nesmírně složité kvůli stresovému chování samic. Často snáší vejce mimo budku nebo je rozbíjí.

Potravní specialista na semínka šišek Banksia

Loro Parque nechtěl experimentovat s přirozeným odchovem těchto ptáků, protože mu dlouhá léta trvalo, než kakaduové měli oplozená vejce. V obou případech úspěšně odchovaných mláďat byla tedy vejce inkubována a vylíhnuta uměle. Samice kakadu černého tasmánského obvykle snáší dvě vejce s nezvykle velkým rozestupem čtyř až devíti dní. Pokud jsou obě oplozena, mladší mládě je oproti staršímu sourozenci tak pozadu, že většinou uhyne. V zajetí se tedy doporučuje mladší mládě odebrat k ručnímu dokrmení. Výjimečně se ale stane, že pár chovaný v zajetí nebo i ve volné přírodě vyvede obě mláďata.

K TÉMATU: Loro Parque ohlásil evropský prvoodchov tasmánského poddruhu kakadu černého

Kakadu černý tasmánský může mít na rozdíl od jiných poddruhů kakadu černého sklony k nadváze, proto by neměl dostávat slunečnici a burské oříšky. Je to potravní specialista, nejraději má semínka šišek ze stromů Banksia. Úspěšný chov těchto papoušků je hodně závislý na tom, zda mají k dispozici toto krmivo. Nahradit se dají i semínky z šišek borovic, které kakadu černí přijímají stejně ochotně. Rádi si pochutnají i na tobolkách akácie, přesličníku, eukalyptu nebo keře hakea. Semena ze šišek stromu Banksia dokáží samce kakadu černého tasmánského rychle dovést do toku: okamžitě se začnou předvádět a okruží očí jim viditelně zrudne.

ParrotsDailyNews.com

Úvodní foto: Rafael Zamora Padron, Loro Parque Fundación
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..