Česko po 20 letech eviduje případ Newcastleské choroby drůbeže, přenosná je i na papoušky

Ptačí chřipka se letos České republice vyhnula, místo ní však udeřila jiná zákeřná choroba, která se šíří především mezi drůbeží a může nakazit i papoušky. Jde o tzv. Newcastleskou chorobu neboli pseudomor drůbeže, který se koncem minulého týdne objevil v malochovu slepic v Šanově na Zlínsku. Státní veterinární správa ihned vyhlásila okolo ohniska nákazy ochranné pásmo, v němž dochází k soupisu veškeré chované drůbeže. Opatření se zatím omezuje výhradně na obec Šanov. Veterináři v nakaženém chovu, kde začátkem minulého týdne hromadně uhynulo 11 z 34 slepic, preventivně utratila zbylé ptáky.
U člověka vyvolává zánět spojivek

Pro Šanov znamená soupis veškeré drůbeže již druhou podobnou akci od loňského podzimu, kdy museli tamní chovatelé kvůli prasečímu moru sepisovat stavy domácích prasat. Drůbež v Šanově bude pod drobnohledem Krajské veterinární správy ve Zlíně. „Dle platných evropských předpisů bude okolo ohniska nákazy vytýčeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech Státní veterinární správa (SVS) mimo jiné nařídí provedení soupisů drůbeže,“ potvrdil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Až na výjimky bude zakázáno jakékoli přemisťování drůbeže z pásma ochrany mimo něj a naopak. Až do odvolání také nebude možné v ochranném pásmu pořádat výstavy a ptačí burzy.

K TÉMATU: Ptačí chřipka se letos Česku vyhýbá, u divokých ptáků se aktuálně vyskytuje v Británii, Irsku a Německu

Newcastleská choroba, neboli pseudomor drůbeže, je závažné virové onemocnění domestikované drůbeže, ptáků držených v zajetí i volně žijících ptáků charakterizované trávicími, dýchacími a nervovými příznaky, které může způsobit i hromadné úhyny. Virus Newcastleské choroby může infikovat více jak 200 druhů ptáků. Z nich nejvnímavější je hrabavá drůbež, zvláště kur domácí, a papouškovití. K přenosu infekce dochází jednak přímým kontaktem zdravých ptáků s infikovanými a jednak nepřímo – kontaminovaným krmivem, vodou, kuchyňskými odpady a pracovními pomůckami. Nemoc je přenosná i na člověka a může mu způsobit jednostranný nebo oboustranný zánět spojivek.

Typické chování drůbeže nakažené Newcastleskou chorobou:

Pozor na krmení papoušků venku!

Vliv na člověka je ale minimální: zánět spojivek po několika dnech spontánně odezní. V českých chovech drůbeže se Newcastelská choroba vyskytla naposledy v roce 1998, ale na přelomu let 2012 a 2013 byl potvrzen v zájmových chovech holubů a u volně žijících ptáků. Právě od nich se nakazily slepice v Šanově na Zlínsku. Státní veterinární správa proto doporučuje všem chovatelům ptáků v České republice zavést preventivní opatření, zejména zamezit kontaktu volně žijících ptáků s chovanými ptáky. Veškeré krmení by mělo probíhat v krytém zázemí, nebo alespoň pod střechou, aby nemohlo být kontaminováno trusem volně žijících ptáků. Ke zvýšené opatrnosti nabádá SVS při přesunech ptáků na výstavy nebo burzy.

ČTĚTE TAKÉ: Ptačí chřipka a riziko nákazy u papoušků: na co si dávat pozor?

„Je třeba pravidelně sledovat zdravotní stav, především pak chování, kondici, příjem krmiva, tekutin, případně snášku. V případě změny zdravotního stavu, nebo zvýšeného úhynu, je nutno tuto situaci konzultovat s veterinárním lékařem, nebo kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu,“ upozorňuje SVS. „Nejúčinnějším preventivním opatřením proti viru Newcastleské choroby je vakcinace, která je v České republice povinná pro všechny reprodukční chovy kura domácího a všechny chovy nosnic pro produkci konzumních vajec nad 500 ks ptáků,“ dodal Zbyněk Semerád. Pokud chovatel drůbeže neočkuje ptáky proti Newcastelské nemoci a ti se nakazí, stát mu za utracená zvířata vyplatí sníženou náhradu.

Úvodní foto: Požáry.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..