Energetici v USA mění politiku odstraňování hnízd mníšků šedých ze sloupů vysokého napětí

UVNITŘ VIDEO – Žádná rozbitá vejce, žádná zabitá mláďata. Tak zní nové zásady pro odstraňování hnízd mníšků šedých ze stožárů vysokého napětí, která zavedla energetická společnost Austin Energy v americkém Austinu. Reaguje tak na kritiku ochránců přírody, kteří upozornili na případy nešetrného zacházení s koloniemi mníšků v době jejich hnízdění. Energetici musí některá hnízda odstraňovat, protože mohou způsobit zkraty a rozsáhlé výpadky elektrické energie. Odstraňování hnízd probíhá celoročně v závislosti na jejich velikosti a reálnosti nebezpečí zkratu. Stejné problémy jako Austin Energy řeší i řada dalších energetických firem v USA.
Austin Energy se ale nyní snaží likvidaci hnízd soustředit mimo hnízdní období mníšků. Když už je nutné hnízdo odstranit mezi dubnem a červencem, musí nejprve pracovníci firmy zkontrolovat, zda uvnitř hnízda nejsou vejce nebo mláďata. Pokud ano, kontaktují zaměstnance zvířecího útulku Austin Wildlife Rescue, který si pro ně neprodleně přijede. „Jsme rádi, že s námi spolupracují a informují nás, když je potřeba se postarat o vejce nebo mláďata. Konzultují s námi veškerý svůj postup,“ pochválila energetiky výkonná ředitelka útulku Hailey Hudnallová. „Mníšci se pomalu rozšiřují po celých Spojených státech,“ dodala.

Vejce do líhně, mláďata do inkubátoru

Jakmile zaměstnanci Austin Energy narazí na vejce nebo mladé papoušky v problematickém hnízdě, volají tým Environment Field Services. Ten přemístí mláďata do polstrované bedny a převeze je do útulku Austin Wildlife Rescue. „Poprvé nám prostě zavolali, že narazili na první snůšku vajec a poté nám je přivezli,“ popsala zpravodajskému serveru Fox7Austin.com Hailey Hudnallová. Zaměstnanci útulku poté vejce vloží do líhně a mláďata do inkubátorů. „Mláďata se nemají kam vrátit, takže se o ně musíme postarat,“ konstatuje šéfka útulku. Papoušků postupně přibývalo, jenom za minulý rok takto útulek zachránil 25 až 30 mladých mníšků.

K TÉMATU: Invazní mníšci šedí už hnízdí i pod Akropolí v Athénách

Papoušci poté mohou putovat do náhradních rodin jako domácí mazlíčci. Zájem o ně je obrovský. „Od minulého roku máme dlouhý seznam lidí, kteří se zajímají o jejich osud,“ říká Hailey Hudnallová, která doufá, že příkladu společnosti Austin Energy budou následovat další energetické společnosti v USA. „Myslím, že Austin je z tohoto hlediska velmi progresivní město, které zavádí mnoho skvělých změn, z nichž by se mohla další města učit,“ uvedla. Společnost Austin Energy také minulý rok poskytla finanční dar útulku Austin Wildlife Rescue a slíbila, že tak učiní i letos. Peníze jsou určeny na pomoc při péči a ošetřování mníšků šedých.

Úvodní foto: Sciencedaily.com
Předchozí článek

Pivovar uvařil speciální „papouščí“ pivo, z každé lahve jde dolar na amazoňany portorické

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 11. až 13. května 2018

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější