Pivovar uvařil speciální „papouščí“ pivo, z každé lahve jde dolar na amazoňany portorické

Originální způsob podpory záchranného programu amazoňana portorického, jediného původního druhu papouška dosud žijícího na území Spojených států, zvolila chicagská zoologická zahrada Lincoln Park Zoo ve spolupráci s pivovarem Chicago DryHop Brewers. Nechali vyrobit unikátní druh piva „Coco Loro“ s příchutí kokosového mléka a z každé prodané pinty (zhruba půllitr) jde jeden dolar (24 korun) na záchranu těchto kriticky ohrožených ptáků. Peníze jsou potřeba: Portoriko loni na podzim zpustošil hurikán Maria, po jehož řádění prakticky vymizela veškerá vegetace na ostrově. Navíc zabil víc než polovinu divoce žijících amazoňanů portorických.
Přírodní katastrofě padla za oběť i jedna ze tří záchranných stanic, na které se amazoňané portoričtí rozmnožovali v zajetí. Jiná stanice v národním parku Rio Abajo naopak ohlásila, že od řádění hurikánu již zaznamenala 22 vylíhnutých mláďat vzácných papoušků. V zajetí v současné době žije na pět stovek amazoňanů portorických, ve volné přírodě je jich něco přes stovku ve třech samostatných populacích na různých místech Portorika. Ovšem v roce 1975, kdy amazoňanu portorickému hrozilo přímé vyhubení, žilo posledních 13 jedinců a nebýt intenzivní snahy ochránců přírody, patrně by se tento druh přidal k dnes již vyhynulým amazoňanům guadeloupským a martinickým.

Speciální pivo na podporu amazoňanů portorických provází reklamní kampaň pivovaru DryHop Brewers (Foto: DryHop Brewers)

Zoo pomáhá i s genetickými analýzami papoušků

Netradiční kampaň Lincolnova Parku a pivovaru Chicago DryHop Brewers navazuje na dřívější podobné akce na podporu pand červených, lemurů či ledních medvědů. Název „papouščího“ piva vychází ze španělských slov „Coco“ (kokos) a „Loro“ (papoušek). Pivovarníci prozradili, že při přípravě speciálního ležáku přidávali kromě kokosového mléka také pomerančovou kůru a laktózu, což vedlo k citrusovým tónům krémovější konzistenci piva. Po fermentaci sládek přidal do směsi kombinaci koření včetně pečeného kokosu, skořice, čerstvého zázvoru a vanilky. Nový ležák se oficiálně představí příští týden 16. května přímo v chicagském pivovaru DryHop a o čtyři dny dříve v Lincoln Parku.

K TÉMATU: Konečný účet za hurikány Irma a Maria? Až polovina volně žijících amazoňanů portorických nepřežila

„Amazoňan portorický je nejen neuvěřitelným druhem ptáka, ale i kulturní ikonou Portorika,“ uvedla pro pořad Chicago Tonight na televizi WTTW kurátorka ptáků v Zoo Chicago Sunny Nelsonová. „Po nedávné devastaci Portorika hurikánem Maria je důležitější než kdy jindy, abychom amazoňanům portorickým zajistili biotop, v němž se jim bude dařit, zahnízdí a vyvedou potomky, aby se jejich populace rozšiřovala a vyhnula se vyhynutí.“ Chicagská zoo spolupracuje na ochraně těchto ptáků od roku 2007, kdy se její experti začali podílet na analýzách populací amazoňanů v rámci projektu Puerto Rican Parrot Recovery Program.

Úvodní foto: Tanya Martinez / Puerto Rico Department of Natural and Environmental Resources
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..