Olomoucké ptačí trhy končí, nepodařilo se jim oslovit dostatečný počet návštěvníků

Olomouc přijde o vlastní ptačí burzu, kterou od loňského září pořádali organizátoři tamní akvaristické a teraristické prodejní výstavy Aquatera. Olomoucké ptačí trhy se nekonaly již o uplynulém víkendu, i když na květnové burze pořadatelé rozdávali letáčky s termínem další burzy na sobotu 16. června. „S přáteli jsme si vyjeli na ptačí trhy a u výstaviště nás čekalo překvapení. U hlavního vchodu stálo asi patnáct lidí a dívali se do pavilonu, kde se nachází pokladna. Nikdo tam nebyl. Známý dorazil z Uničova úplně zbytečně. My to naštěstí máme do Olomouce kousek,“ popsal jeden z účastníků Olomouckých ptačích trhů v diskusním fóru na webu iFauna.cz.
Na oficiálním webu burzy mezitím zmizel veškerý obsah kromě titulu a objevil se na něm nápis „ZRUŠENO“. Oznámení se patrně týká všech dalších termínů Olomouckých ptačích trhů. Organizátoři ještě v květnu avizovali burzy pro červen, červenec, srpen, říjen a listopad. Burza, která se konala v hlavním pavilonu A výstaviště Flora, byla zpočátku spojena s teraristickou Aquaterou. Od začátku letošního roku se ptačí burza osamostatnila. I když Olomoucké ptačí trhy přitáhly pozornost řady prodejců krmiv a chovatelských potřeb, a měly dobré zázemí, navíc se konaly ve známém prostředí, kde bývají mezinárodní výstavy Exota Olomouc, prodejců ptáků a návštěvníků oslovily málo.

Web Olomouckých ptačích trhů hovoří jednoznačně (Screenshot: Ararauna.cz)

Příliš úzké zaměření a velká konkurence

Nové burze se nepodařilo konkurovat blízkému a zavedenému trhu v Přerově, ani novější burze v Kroměříži, navíc jí nehrály do karet nepravidelné termíny. Zpočátku se totiž Olomoucké ptačí trhy nekonaly každý měsíc a neměly určen ani pravidelný termín v určitou sobotu nebo neděli v měsíci či dvou měsících. Lednová burza, kterou navštívil i server Ararauna.cz, obsadila jen zhruba čtvrtinu prodejní plochy a navštívily ji zhruba dvě stovky lidí. Návštěvnost se nezlepšila ani letos na jaře a burza začala organizátorům generovat ztrátu, protože vstupným a pronájmem prodejních ploch nepokryli náklady na pronájem výstavní haly. Ukončení Olomouckých ptačích trhů tedy bylo už jen otázkou času.

K TÉMATU: Na návštěvě Olomouckých ptačích trhů, nové chovatelské burzy na Výstavišti Flora

Paradoxní je, že v posledních letech se daří zavádět nové ptačí burzy, které nejen že vydrží, ale stávají se z nich docela velké akce. Nejznámějším příkladem je prodejní výstava zvířat v Kroměříži, která de facto nahradila tamní staré ptačí burzy. Udržela se ale také nová chovatelská burza v Břeclavi nebo v Sobotce u Jičína. Vlastní exotářskou sekci má také pražský Terrabazar. Všechny tyto akce mají něco společného: nezaměřují se pouze na exotické ptactvo a chovatelské potřeby. V řadě míst funguje dobře spojení ptačí a teraristické burzy, stejně jako tomu bylo ze začátku v Olomouci. Možná by to byla cesta, jak ptačí trhy na výstavišti Flora zachovat a zároveň neprodělat.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..