Úřadům v Belize se podařilo vrátit dvě mláďata arů arakang od pytláků zpět do hnízda v pralese

Příběh se šťastným koncem prožila dvě mláďata arů arakang, která začátkem června vybrala pětice pytláků z hnízda v národním parku Chiquibul v Belize. Strážcům, kteří zadrželi lup a dva pašeráky, se podařilo mláďata do 24 hodin vrátit zpět do hnízdní dutiny. Padesátidenní arové předtím absolvovali bleskovou veterinární prohlídku, při níž nebyly zjištěny žádné zásadní zdravotní problémy kromě dehydratace. Papoušci poté putovali zpět do hnízda, které nyní ochránci nepřetržitě monitorují, aby zjistili, zda se do něj vrátili rodiče a o mláďata se dále starají. Dvojice pytláků, kteří pocházeli ze sousední Guatemaly, skončila na policejní stanici v San Ignaciu, kde si muži později vyslechli obvinění.
Pytláky se podařilo odhalit náhodou, protože si pro svůj lup vybrali shodou okolností termín, během něhož v národním parku Chiquibul probíhal výcvik strážců. Pětice pašeráků narazila na hlídku, před kterou se dala na útěk. Dva muži, kteří nesli pušku a tašky s několika zastřelenými ptáky a oběma mláďaty arů arakang, byli pomalejší než ostatní a strážci je dopadli. Kromě mláďat papoušků u pašeráků nalezli čtyři zastřelené ptáky: jednoho samce a dvě samice hoka proměnlivého a jednoho guana chocholatého. Zadrženým mužům bylo 29 a 18 let, a kromě úlovku sebou nesli náhradní oblečení, jídlo, lana a horolezecké náčiní pro šplhání do hnízd.

Zabavený lup dvou pytláků zadržených v národním parku Chiquibul (Foto: Belize Wildlife Referral Clinic)

Pytláci prodávají arakangy za 3 300 korun

Muži strážcům vypověděli, že mláďata arů arakang prodávají za 300 belizských dolarů (v přepočtu 3 300 korun) překupníkům. Reálná hodnota arů arakang odchovaných v zajetí se pohybuje okolo 40 až 45 tisíc korun. Zabavená mláďata byla téměř opeřená. Rodičovský pár se o ně zjevně dobře staral, protože obě byla velmi dobře nakrmená, díky čemuž přežila. Pašeráctví arů arakang je v národním parku Chiquibul velmi rozšířené. Rezervace je velmi rozsáhlá a správa národního parku nemá dostatek strážců na to, aby mohli ohlídat veškerá hnízda arů. O některých navíc ochránci vůbec nevědí. Správa parku proto oslovila dobrovolníky, kteří by pomohli hnízda hledat a poté je hlídat.

K TÉMATU: Belize přestane legalizovat papouščí domácí mazlíčky odchycené ve volné přírodě

Belize je malý stát na východním pobřeží Střední Ameriky. Na severozápadě sousedí s Mexikem a na západě a na jihu s Guatemalou. Na jeho území se vyskytuje středoamerický poddruh ary arakangy, který se vyznačuje rozsáhlejším žlutým zbarvením na křídlech. Tento poddruh je mezi chovateli velmi žádaný a ve střední Americe se s ním čile obchoduje, což v řadě míst vedlo k úplnému vyhubení arů arakang. Proto je tento druh zařazen do první přílohy úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES) a podléhá povinné registraci a prokazování legálního původu nakupovaných či prodávaných ptáků. V České republice bylo jen od roku 2004 zaregistrováno přes 400 arů arakang.

Úvodní foto: Belize Wildlife Referral Clinic
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 15. až 17. června 2018

Dálší článek

Olomoucké ptačí trhy končí, nepodařilo se jim oslovit dostatečný počet návštěvníků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější