Guatemalské úřady zadržely dva pytláky, kteří vybírali z hnízd ary arakangy

UVNITŘ VIDEO – Úspěšný zásah proti překupníkům s mláďaty arů arakang vybíraných z hnízd ve volné přírodě ohlásily guatemalské úřady. Začátkem července narazili strážci národního parku Chiquibul na trojici mužů, kteří se připravovali lézt do hnízdních dutin poblíž Chalilského jezera. Ochránci pytláky spatřili náhodou při rutinní kontrolní plavbě podél břehu jezera. Tři muže zaregistrovali ve čtyři hodiny ráno. Jednomu se podařilo utéct do džungle, dva pachatele hlídka zadržela a předala policii. Uprchlý muž byl pravděpodobně vůdcem skupiny. Zadržení pašeráci podle deníku Breaking Belize News prozradili, že plánovali v lokalitě hledat a vybírat hnízda další tři dny.
Pytláci u sebe měli dlouhá lana a ostruhy, které se používají při šplhání po kmenech vysokých stromů. Jeden z pachatelů, čtyřicetiletý Victor Noe Aldana Lopez z městečka Dolores Peten, byl již před třemi lety zadržen a obviněn z nelegálního trhání a prodeje listů palem Xate, které se v Guatemale používají jako dekorace v květinářstvích a také v pohřebnictví. Palmy Xate jsou velmi oblíbené, protože jejich listy vydrží až čtyřicet dní bez vody, aniž by povadly. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné umělé plantáže těchto palem, dochází k jejich masové likvidaci ve volné přírodě. Victor Noe Aldana Lopez byl také součástí skupiny lidí, kteří byli před několika týdny zadrženi v národním parku Chiquibul při nelegálním rýžování zlata.

Překupníci platí za jednu arakangu 20 tisíc korun

Muž prozradil vyšetřovatelům, že za mladé ary arakangy mohou pytláci získat až 1 500 guatemalských guetzalů, což je v přepočtu 450 belizských dolarů (přibližně 4 700 korun). Reálná cena ary arakangy na evropském a americkém trhu je okolo 45 tisíc korun. Druhý zadržený muž byl výrazně mladší a dosud netrestaný. Šlo o sedmadvacetiletého Antonia Ramireze de Ramireze. Oba muži byli převezeni na policejní stanici v San Ignaciu, kde byli obviněni z porušování zákonů na ochranu přírody. Guatemala patří mezi země s největším počtem nelegálně odchycených arů arakang na světě. Pytláci se zaměřují i na jiné druhy papoušků, ale arakangy je zajímají nejvíce kvůli jejich vysoké ceně na černém trhu.

K TÉMATU: Guatemala poprvé vypustila v zajetí odchované ary arakangy do volné přírody

Papoušky, které se podaří zabavit pašerákům, ochránci přírody předávají záchranným stanicím, které se o mláďata starají až do jejich osamostatnění a poté se je pokouší vrátit zpět do volné přírody. Někdy to však není možné, protože papoušci příliš navyknou na lidi a ztrácí původní plachost. Ptáci, které se nepodaří zachránit, pašeráci převážejí do vesnic poblíž hranic s Belize, kde jsou ručně dokrmena a poté převezena do měst Poptun nebo Dolores a prodána překupníkům. Vedení národního parku Chiquibul vysílá každoročně do terénu mnoho pracovníků, aby sledovali a chránili hnízdící papoušky. Jde o náročné několikaměsíční mise v těžko přístupném terénu. Pytláky se daří zadržet jen málokdy. Naposledy se tak stalo přede dvěma lety v městečku Peten.

Úvodní foto: Breaking Belize News
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..