Olomoucká zoo po 30 letech zpřístupnila veřejnosti velké papoušky: ary ararauny a arakangy

Po více než třiceti letech se mohou návštěvníci olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku těšit z velkých druhů papoušků. Zoo je od roku 1985 chovala v neveřejném zázemí, letos se ale rozhodla vystavit je v nové expozici vybudované z původní ubikace pro malé šelmy. Dva páry papoušků rodu Ara – ary ararauny a ary arakangy – návštěvníci uvidí mezi voliérou exotických ptáků a výběhem pro surikaty. „Obzvláště jedna ze samiček je velmi komunikativní a předpokládáme, že stejně jako s námi bude si ráda povídat i s návštěvníky,“ věří mluvčí zoo Karla Břečková. Zmiňovanou aru araraunu zoo pravidelně vystavuje i na mezinárodní výstavě Exota Olomouc.

„Papoušci jsou patrně nejvýznamnější skupinou ptáků chovaných v naší zahradě, a to téměř od počátku jejího fungování. Veřejnost je postupem let měla možnost vídat na různých místech zahrady. Od roku 1985 ovšem nebyl k vidění žádný z velkých druhů a posledních pár let dokonce vůbec žádný zástupce z naší široké kolekce,“ popsala agentuře ČTK mluvčí zoo Karla Břečková. Do veřejné expozice se dostaly největší druhy papoušků, které zoo chová. Nejde však rozhodně o všechny papoušky a exotické ptáky, na které lze narazit v neveřejné zázemí zahrady. Očím návštěvníků zůstávají skryti například arové vojenští nebo kakadu bílí, ale také zoborožci a arassariové.

V Olomouci mají 16 druhů papoušků, většinu v zázemí

Z papoušků se může olomoucká zoo pochlubit ještě amazónky černotemennými, nandeji černohlavými, aratingy slunečními či mníšky šedými. Z australských druhů chová andulky vlnkované, korely chocholaté a papoušky nádherné, z afrických papoušky senegalské a tři druhy agapornisů: růžovohlavé, hnědohlavé a šedohlavé. Asijské druhy zastupuje alexandr malý. Celkem čítá kolekce papoušků k olomoucké zoo šestnáct druhů, kromě arů araraun a arů arakang však návštěvníci žádné další ve veřejných expozicích nespatří. Z českých zoo patří ta olomoucká z hlediska rozmanitosti a počtu chovaných druhů papoušků mezi nadprůměrné, byť se nemůže srovnávat se specializovanou Papouščí zoo v Bošovicích.

K TÉMATU: Nejzajímavější zoo pro „papouškáře“? Praha, Ostrava, Zlín, Ústí a Bošovice

Právě v Bošovicích na jihu Moravy mají nejbohatší sbírku papoušků ze všech českých a slovenských zoologických zahrad. Čítá téměř 50 druhů a neustále se rozšiřuje. Dříve držela prvenství pražská zoologická zahrada, která se může pochlubit téměř 40 druhy papoušků. Podobně je na tom Zoo Plzeň, která však podobně jako olomoucká nebo pražská zoo chová většinu vzácnějších a unikátních papouščích druhů v neveřejném zázemí. Další zoologické zahrady už tolik papoušků nemají, ale mohou se pochlubit specializacemi. Například Zoo Ústí nad Labem má největší kolekci velkých druhů arů, liberecká zoo zase úspěšně rozmnožuje nestory kea a Zoo Dvůr Králové se zase specializuje čistě na africké druhy papoušků rodu Poicephalus.

Úvodní foto: Zoo Olomouc

Předchozí článek

Zlínská zoo po roce opět chytala uprchlé ary hyacintové, ulétla jí i jedna arakanga

Dálší článek

Guatemalské úřady zadržely dva pytláky, kteří vybírali z hnízd ary arakangy

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější