Francie uvažuje o sterilizaci invazních alexandrů malých, v celé zemi jich žije až 10 tisíc

UVNITŘ VIDEO – Nejen Británie nebo Havaj řeší problém s invazními papoušky alexandry malými. Nejnověji chce proti tomuto nepůvodnímu druhu ptáka bojovat Francie, kde podle nejnovějších odhadů žije osm až deset tisíc alexandrů. Rostoucí populace exotů začíná ohrožovat původní druhy ptáků a jejich hnízdní stanoviště. Více než polovina alexandrů žije v regionu Ile-de-France, kde se jejich populace za posledních třicet let zdvojnásobila, informoval zpravodajský web Connexionfrance.com. První papoušci se ve volné přírodě objevili v sedmdesátých letech minulého století, údajně jako uprchlíci z importovaných zásilek na pařížském letišti Orly.

Papoušci si velice rychle oblíbili městské parky, kde je po celý rok dostatek potravy a jsou tam mírnější zimy než ve volné krajině. Například v parku Sceaux u stejnojmenného zámku asi šest kilometrů jižně od Paříže pravidelně hnízdí na 90 párů alexandrů malých. Papoušci se velice dobře množí a začínají narušovat původní ekosystém. Zabírají hnízdní dutiny původním druhům ptáků, ale i netopýrům nebo veverkám. Připravují je také o potravu a trus alexandrů znečišťuje a likviduje zemědělské plodiny. S tím mají velmi negativní zkušenost v Izraeli, kde stohlavá hejna alexandrů malých mají na svědomí až 70 procent veškeré produkce slunečnice.

Zakáží jejich chov jako ve Španělsku?

Ve Francii se alexandři zaměřují spíše na soukromé zahrady, kde ničí ovocné stromy a „sklízí“ třešně a jablka. Experti na biologickou rozmanitost vyzvali odpovědné úřady k přípravě akčního plánu na regulaci alexandrů malých. Pokud se nepodaří populaci papoušků dostat pod kontrolu, hrozí podle nich přemnožení druhu jako v Británii, kde jen v Londýně žije na 30 tisíc těchto papoušků. Od roku 2008 mohou obyvatelé britské metropole alexandry malé střílet, aniž by k tomu potřebovali nějaké speciální povolení. Francie uvažuje o méně drastickém postupu, chtěla by ptáky hromadně sterilizovat nebo odchytávat. Chce se vyhnout přímému zabíjení ptáků, protože řada Francouzů s alexandry malými sympatizuje.

K TÉMATU: Evropu „okupuje“ 85 tisíc alexandrů malých, do několika let jich může být až dvojnásobek

Francouzské úřady si rovněž pohrávají s myšlenkou přísnějších zákonů o chovu a obchodování s alexandry malými. Podobný zákon přijalo již v roce 2012 Španělsko, které zakázalo v zajetí odchovávat jak alexandry malé, tak mníšky šedé, další velmi rozšířený invazní druh papouška. Španělští chovatelé musí veškeré alexandry malé evidovat a držet odděleně samce a samice. Musí zajistit, aby ptáci nemohli uniknout do volné přírody a jakýkoli převoz ptáků je zakázaný. Úředníci, kteří připravují restriktivní opatření ve Francii, se ale obávají opačného efektu: z alexandrů malých by se mohli stát žádaní papoušci, s nimiž by se obchodovalo na černém trhu a jejich cena by raketově vzrostla.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Eajslater

Předchozí článek

Guatemalské úřady zadržely dva pytláky, kteří vybírali z hnízd ary arakangy

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. července 2017

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější