Kakadu přežil náraz automobilu v rychlosti 100 km/h i nedobrovolnou cestu v mřížce kapoty

Kuriózní nehodu přežil divoký kakadu žlutočečelatý v jihoaustralské vinařské oblasti Adelaide Hills. Papoušek se patrně přiživoval na spadaných a zkvašených hroznech na místní silnici, když jej ve stokilometrové rychlosti srazilo auto. Řidička si uvědomila náraz, ničeho dalšího si ale nevšimla, tak pokračovala dál v jízdě. Teprve po příjezdu do zaměstnání ve 40 km vzdáleném městě Hahndorf zjistila, že srazila papouška, který se zaklínil v masce auta pod poznávací značkou. Kakadu zůstal uvězněný mezi maskou a přední kapotou a zdálo se, že musí mít minimálně několik zlomenin, popsal australský zpravodajský server ABC.net.au.
Žena nelenila a přivolala ochránce přírody, kterým se však ptáka nedařilo z masky auta dostat. Nakonec se svolením řidičky opatrně masku odřízli kotoučovou pilou a papouška vyprostili ven. Jaké bylo jejich překvapení, že kakadu nejevil známky žádného zranění! „Měl jen několik odřenin, ale jinak se to náraz obešel bez jakéhokoli vážného zranění. Měl obrovské štěstí,“ konstatovala Wendy Warrenová, která záchranu papouška na místě koordinovala. Záchranná akce trvala asi dvě hodiny. „Kakadu byl dost nahněvaný, asi jako každý, komu by se stalo něco podobného,“ smála se Warrenová. „Ale kromě jednoho malého škrábance a vypadaného prachového peří pro něj skončila kolize bez úhony.“

Kakadu krátce po vyproštění z masky automobilu (Foto: Wendy Warrenová)

Papoušek byl zřejmě opilý

Ochránci se papouška rozhodli pojmenovat „Preclík“. „Inspirovala nás pozice, v níž jsme ho objevili, protože byl tak zkroucený. Než se nám ho podařilo vytáhnout, byl v podobné pozici jako preclík,“ popsala Wendy Warrenová. Papoušek podle ní musel být několik následujících dní v šoku. Jakmile se jej podařilo vyprostit, putovat k veterináři, který konstatoval, že kakadu je zcela v pořádku. „Dostal pouze antibiotika pro případ, že by se přes škrábance do těla dostala infekce. Měl opravdu veliké štěstí,“ míní Warrenová. Během několika málo dní by měl být kakadu vypuštěn zpět do volné přírody. Předtím ovšem projde rekonvalescencí a bude pod neustálým dohledem.

K TÉMATU: Pšeničná past v Austrálii: papoušci nádherní hynou pod koly aut, když sbírají rozsypané obilí

„První den vůbec nejevil zájem o krmivo, ale potom se to změnilo. Žere dobře a je plný energie, což je dobré znamení,“ říká ochránkyně. Adelaidští ornitologové spekulují o důvodech, které vedle ke sražení papouška. Kloní se k teorii, že pták musel být omámený zkvašenými hrozny, které pojídal na krajnici. „Občas kakaduové konzumují zkvašené zrní a hrozny na krajnici a potom jsou trochu opilí, takže je možné, že byl pod vlivem a vylétl proti autu,“ míní Wendy Warrenová. V oblasti jezdí mnoho kamionů s ovocem, hrozny a pšenicí, z nichž odpadává náklad a kvasí na silnici. Papoušci tyto lahůdky doslova milují. „Sedí podél silnice, zobají fermentující ovoce a opíjí se,“ uzavírá zachránkyně kakadua.

Úvodní foto: Wendy Warrenová
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..