Veracruz je pašeráckým centrem Mexika, ročně jím projde nejméně 10 tisíc exotických ptáků

UVNITŘ VIDEO – Mexické přístavní město Veracruz ve stejnojmenném státě drží smutný prim v pašeráctví exotických ptáků. Jde o největší „překladiště“ nelegálně odchycených a na černém trhu prodávaných papoušků a dalších okrasných ptáků v Mexiku, upozornil list Dialogosmx.com. Podle mexického úřadu na ochranu životního prostředí a přírodních zdrojů Semarnat, federálního úřadu na ochranu životního prostředí PROFEPA a neziskových organizací Greenpeace či World Wildlife Fund (WFF) je Veracruz nenápadným, ale velmi důležitým článkem v nelegálním obchodování s ohroženými druhy zvířat odchycenými ve volné přírodě.
Relativní blízkost mexické metropole i tropických pralesů a dalších biotopů, v nichž se vyskytují žádané druhy exotů, činí z Veracruzu oblíbený region gangů zaměřených na pdchyt ptáků. „Zejména jižní část státu Veracruz se s tím problémem značně potýká, protože existují celé skupiny lidí závislých na tomto nelegálním obchodování se zvířaty,“ konstatuje server Dialogosmx.com. Podle analýzy ochranářských organizací a sdružení projde Veracruzem nejméně 10 tisíc nelegálně odchycených ptáků ročně, ať již jde o místní druhy nebo exoty z jiných regionů a států. Z Veracruzu poté směřují do zahraničí, zejména do Japonska, Indonésie, Koreje, Španělska nebo Spojených států.

Pašeráci často využívají veřejné autobusy

„Týká se to desítek druhů ptáků (rozličných papoušků, tukanů, arů, apod.), které jsou skutečně ohroženy. Máme důvěrné informace o tom, že jsou ve značných počtech převáženy na jiné kontinenty. Mnozí ale cestu nepřežijí nebo dosáhnou cíle v takovém stavu, že později uhynou,“ varují ochránci přírody z Mexika. Země od roku 2008 zakazuje chov veškerých původních druhů zvířat, včetně papoušků. Zákony na ochranu přírody se zpřísnily, ale efekt to nepřineslo takřka žádný: pašování ohrožených exotických druhů ptáků a dalších zvířat pokračuje. Řada pašeráků se navíc soustředila na převoz ptáků odchycených v jiných středo a jihoamerických zemích, například mníšků šedých.

K TÉMATU: Mexičan nacpal deset arů vojenských do pěti kartonových krabic a pašoval je autobusem

Mexické úřady pašeráctví zvířat tvrdě potírají. V posledních letech se soustředí na důkladné kontroly automobilů na vnitrostátní dálniční síti. Pašeráci si totiž oblíbili veřejné autobusové linky jako způsob přepravy mláďat papoušků vybraných z hnízd. Například letos v květnu zachytili inspektoři PROFEPA společně s mexickou federální policií na dálnici ze státu Veracruz do metropole Mexico City rekordních 325 papoušků a dvě mláďata tukanů. Ve třech autobusech, které využívají zejména zahraniční turisté, byli ještě dva hroznýši, 58 sladkovodních želv a 788 chráněných orchidejí. V březnu bylo v jiném autobusu z mexického města Mazatlán na pobřeží Tichého oceánu do Atlacomulca nalezeno deset arů vojenských nacpaných v krabicích od banánů.

Úvodní foto: Dialogosmx.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..