Australané se chystají vypustit další neofémy oranžovobřiché do přírody. Posílí hnízdní sezónu

Rekordní počet kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých se chystají vypustit na jejich jediném známém hnízdišti Melaleuco na Tasmánii australští ochránci přírody. Chtějí tak posílit divokou populaci, jež čítá okolo 20 ptáků. Ti by se měli touto dobou postupně vracet ze zimovišť v jižní Austrálii přes Bassův průliv do Tasmánie. Ochránci na hnízdišti zaznamenali již 16 ptáků (13 samců a tři samice), což je nejvyšší počet za několik posledních let. Postupně je budou doplňovat papoušky odchovanými v zajetí. Několik záchranných stanic v Austrálii a na Tasmánii chová přes 300 neofém oranžovobřichých a každoročně část nově odchovaných jedinců vypouští do přírody.
Neofémy, které v úterý letecky odcestovaly z tasmánského hlavního města Hobartu na jihozápad k hnízdišti Melaleuco, pochází ze stanice organizace Orange-Bellied Parrot Tasmanian Program, dále ze Zoos Victoria a Moonlit Sanctuary Wildlife Conservation Parku. Podle ornitologa Marka Holdswortha je letošní sezóna velmi nadějná, protože se jednak na hnízdiště vrátilo nejvíc ptáků za poslední léta a populace bude posílena o největší počet jedinců odchovaných v zajetí. „A to stále ještě máme pár týdnů k dobru, aby se do Melaleuca vrátili ještě nějací volně žijící ptáci,“ uvedl Holdsworth pro australský zpravodajský server ABC.net.au. „Pevně věřím, že během letošní sezóny zaznamenáme výrazný nárůst počtu volně žijících neofém oranžovobřichých,“ dodal.

První vypuštění ptáci úspěšně migrovali

Zajímavé je, že se ochráncům podařilo v únoru vypustit na zimovišti měsíc staré neofémy, které se v pořádku dostaly v hejnu s divokými ptáky do Tasmánie. Právě každoroční migrace neofém dělala odborníkům starosti, protože ptáci odchovaní v zajetí nemají přirozenou potřebu odlétat na zimu do Austrálie a na jaře se vracet na Tasmánii. Naučit je to musí divocí ptáci. „Těmto se to po zimě podařilo. Je to opravdu hodně vzrušující,“ říká Mark Holdsworth. Je to o to zajímavější, že vědci zatím netuší, kde většina ze zbytkové divoké populace neofém oranžovobřichých zimuje. Během letošní zimy na monitorovaných lokalitách podél jihoaustralského pobřeží narazili pouze na tři až čtyři ptáky. „Kde byl zbytek, zůstává záhadou,“ konstatuje Holdsworth.

K TÉMATU: Sázka na přirozenou migraci v zajetí odchovaných neofém oranžovobřichých by byla riskantní, ochránci použijí letadlo

Aby minimalizovali riziko úhynu ptáků, odchytili ochránci před zimou 15 mladých neofém na hnízdišti Melaleuco a přemístili je do speciálního zimoviště na Tasmánii. Všech 15 jedinců přežilo a nyní budou po etapách vypuštěni zpět do přírody. Tato strategie byla využita vůbec poprvé. Ochránci zároveň zintenzivnili výrobu a vyvěšování umělých hnízdních budek, které mají rozšířit počet vhodných hnízdních dutin pro vzácné neofémy. Monitoring zbytkové populace neofém oranžovobřichých jde do takových detailů, že biologové dokonce vědí o starším samci, který si přes zimu poranil nohu, což mu může zabránit úspěšnému páření se samicí. Papoušek označovaný jako Blue Orange C dostal dlahu, a pokud se ukáže, že vajíčka od tohoto páru budou čistá, ochránci jim podloží jiná, oplozená, od dalšího páru.

Úvodní foto: Orange-Bellied Parrot Tasmanian Program
Předchozí článek

Zdeněk Špalek: Arové nemají rádi změny, měli by zůstat ve stejné voliéře, dokud nespadne

Dálší článek

Want to be more productive? Try skipping the schedule

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější