Německo přijalo „decibelovou“ vyhlášku, chovatelé papoušků nafasují tlumiče

UVNITŘ VIDEO – Další legislativní omezení čeká na chovatele papoušků v Německu. Po zavedení minimálních rozměrů chovných klecí a voliér nyní ministerstvo životního prostředí přišlo s bezprecedentním krokem na ochranu sousedů. Připravilo tzv. „decibelovou“ vyhlášku, která stanovuje maximální možný hluk, který budou moci vyluzovat jednotlivé druhy papoušků. Pokud chovatelé tuto hranici překročí, budou muset od spolkového úřadu pro zachování biodiverzity nafasovat tlumiče a snížit jimi hluk ve svých voliérách. Vyhláška má ale i opačný efekt: u ptačích druhů, které nejsou hlasité, bude možné používat tlampače na zintenzivnění jejich křiku. Ovšem pouze na hranici uvedenou ve vyhlášce.
„Na seznamu druhů a maximálním možném hluku, který mohou produkovat, jsme pracovali dva roky,“ přiblížil deníku Allgemeine Zeitung mluvčí německého ministerstva životního prostředí Wolfgang Sternke. „Vycházeli jsme z reálných případů, kdy si lidé stěžovali na hluk a tyto spory řešily soudy na úrovni jednotlivých spolkových zemí,“ dodal. Například Nejvyššímu správnímu soudu v Münsteru před třemi lety řešil kauzu z města Geldern am Niederrhein v Porýní, kde radnice nakázala majitelce ochočených papoušků kakadu kvůli hluku a stížnostem sousedů snížit počet chovaných ptáků na dva. Tento případ se ale týkal ochočených papoušků v bytovém domě, nikoli voliérových ptáků.

Příliš hluční papoušci skončí v protihlukových centrech

„Dosud tyto spory často končily rozhodnutím, že dotyčný chovatel musel omezit nebo zcela zrušit chov papoušků. Nová vyhláška počítá i s možností použití speciálních tlumičů,“ upozorňuje Sternke. Malé zařízení se papouškovi aplikuje přímo na zobák a snižuje vyluzovaný hluk na minimum. „Bohužel se zatím nepodařilo vyvinout tlumiče, přes které by papoušci mohli přijímat potravu a pít, takže je mohou mít nasazené pouze po omezenou dobu,“ konstatuje Sternke. Tohoto faktu se chytily organizace na ochranu zvířat, které proti vyhlášce protestují a označují ji za legislativní paskvil, který umožňuje týrání zvířat. „Jak byste asi cítil, kdybyste měl po většinu dne na puse tlumič?“ zeptal se redaktora veřejnoprávní televize ARD předseda německé Ligy na ochranu zvířat René Zucker.

K TÉMATU: Německý soud zakázal ženě chovat devět kakaduů. Kvůli hluku povolil maximálně dva

Vyhláška odstupňuje jednotlivé druhy papoušků a stanovuje maximální počet exemplářů, které lze držet v jednom chovu. Omezení se netýká zoologických zahrad a zooparků, které mají licenci od spolkového ministerstva životního prostředí. Soukromým chovatelům, kteří vyhlášku opakovaně poruší, budou papoušci zabaveni a umístěni do velkých protihlukových chovných center, kde je specialisté postupně naučí přirozeně snižovat intenzitu jejich přirozeného křiku. Papoušky, které se podaří naučit mírnit křik na úroveň odpovídající vyhlášce, bude možné vrátit původním majitelům. Německo je ohledně „decibelové“ vyhlášky zkušební zemí a pokud se tento postup osvědčí, bude od příštího roku postupně zaveden ve všech členských zemích Evropské unie.

Čeští chovatelé se ale „decibelové“ vyhlášky nemusí obávat, protože jde samozřejmě o aprílový žert.

Úvodní foto: Windycityparrot.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..