Z pátrání po papouškovi nočním v Austrálii se stává fraška. Peří, vejce i nahrávky prý byly falešné

UVNITŘ VIDEO – Objevitel tajemného papouška nočního, ptáka, který byl do roku 2013 považován více než sto let za vyhynulého, se dostal do problémů poté, co vlivná ochranářská organizace Australian Wildlife Conservancy (AWC) anulovala jeho poslední publikovaná pozorování. John Young podle nezávislého panelu odborníků použil falešné důkazy k tomu, aby prokázal výskyt papouška nočního na dalších lokalitách v Austrálii. Nalezené peří, vejce a nahrávky hlasu použité jako důkaz přítomnosti papouška nočního nebyly podle odborníků pravé. „Vzhledem k těmto obviněním stahuje AWC tyto záznamy o pozorování papouška nočního ze své databáze,“ uvedl pro zpravodajský web ABC generální ředitel AWC Tim Allard.
„Metody použité pro prokázání výskytu druhu nebyly v souladu s obvyklými postupy AWC,“ dodal Allard. První pozorování z roku 2013, které Johna Younga proslavilo po celém světě, zpochybněno nebylo a platí. To se však nedá říci o dalších záznamech, například identifikaci hlasu papouška nočního v přírodní rezervaci Kalamurina na jihu Austrálie. Zneplatněn byl i údajný nález peří a historicky prvního hnízda s vejci papouška nočního v národním parku Diamantina v Queenslandu. Pozorování prověřoval panel složený ze čtyř významných ornitologů a vědců z oblasti ochrany přírody. U údajného audiozáznamu papouška nočního vědci konstatovali, že nahrávka obsahovala pouze archivní záznam ptáka, který John Young vysílat přes reproduktor ve snaze přilákat papoušky noční, pokud se v daném místě vyskytovali.

Ochránci přírody se bojí o svoji pověst

Pírko, které měl John Young nalézt v údajném hnízdě papouška nočního, se ukázalo být zcela odlišné od peří, které bylo později dodáno do sbírek Jihoaustralského muzea. Dokonce i některá vejce byla většinou členů panelu označena za falešná. „Na základě dostupných důkazů a míry pravděpodobnosti jsme dospěli k závěru, že vejce na fotografii byla umělá,“ prohlásil Tim Allard pro Background Briefing a ABC Science. „Museli bychom se zeptat onoho člověka, proč to udělal,“ dodal. Informace od vědeckého panelu vedla k vymazání všech potvrzených pozorování papouška nočního na pozemcích ve vlastnictví AWC. Organizace na základě sdělení Johna Younga tyto pozemky skoupila, aby na nich vybudovala rezervaci pro papoušky noční.

K TÉMATU: Ostrý spor o papoušky noční: kontroverzní kniha zpochybňuje okolnosti jejich objevu i další pozorování

Ornitologové se nyní obávají dopadu této informace na vědeckou komunitu. Pravděpodobně bude vážnější, než se předpokládalo – včetně odchodu některých donátorů, kteří financovali projekt na ochranu papouška nočního. „Šlo jen o hrstku falešných zpráv,“ prohlásil profesor Penny Olsen z Australské národní univerzity. „Jde o lži, které jsou nevědecké a naprosto škodlivé,“ doplnil. Podle Olsena zfalšovaná pozorování Johna Younga vrhnou stín na důvěryhodnost AWC a zkomplikují veškeré budoucí snahy organizace o fundraising. „Jde o klamání dárců a zneužití jejich peněz. V této zemi se vynakládá na ochranu přírody tak málo a chceme, aby se ubírala správným směrem,“ uvedl Olsen. Podle ekologa Stephena Murphyho hrozí, že skandál s falešnými pozorováními papouška nočního připraví AWC o dobré jméno.

Nestáhnu se, říká Young. To raději zemřu

„Byla by to naprostá nespravedlnost,“ uvedl Murphy v rozhovoru pro Background Briefing. „Opravdu by to byla velká škoda, kdyby byla tato mise ohrožena takovým jednorázovým a ojedinělým incidentem.“ AWC čeká podle Murphyho tvrdá práce na obnově důvěry australské veřejnosti. „Pokud se AWC něčím provinila, byla to její důvěra vůči Johnu Youngovi,“ dodal Murphy. Young, který dříve pracoval v AWC, jakákoli pochybení odmítá. Na otázky novinářů ale odmítl odpovídat a reagoval pouze slovy „bez komentáře“. Později se svěřil, že uvažuje o odchodu z projektu ochrany papoušků nočních a stažení z veřejného života. „Přál bych si, abych ho nikdy neviděl a nenašel, aby to nikdy neudělal. Prošel jsem si noční můrou,“ dodal Young.

ČTĚTE TAKÉ: Papoušek noční nevyhynul, australskému ornitologovi se ho podařilo vyfotit

Výdaje australské federální vlády na ochranu přírody se snižuje. Jenom během loňského roku se počet zaměstnanců ministerstva životního prostředí snížil o třetinu. Pokud by tato úsporná opatření pokračovala, vedlo by to k tomu, že by v následujících 20 letech vyhynulo 17 endemických australských druhů ptáků a savců. John Young se proto rozhodl, že i přes kritiku z odborných kruhů svoje aktivity neukončí. „Nebylo by to fér vůči všem těm dobrým lidem, kteří chtějí dělat dobré věci,“ uvedl. „Nedovedu si představit, že bych přestal pomáhat zvířatům a ptákům. To neudělám. Raději bych zemřel,“ dodal novodobý objevitel papouška nočního, který už v roce 2013 musel čelit silné kritice, že jeho pozorování nejsou pravá.

Úvodní foto: John Young
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..