Izraelská neziskovka zachránila palestinského papouška žako z pásma Gazy

UVNITŘ VIDEO – Ve strhující drama se proměnila snaha palestinského chovatele Abdullaha Šarafa o záchranu života jeho ochočeného papouška žako poté, co pták nešťastnou náhodou pozřel bělidlo. Papoušek si popálil hrdlo a palestinští veterináři v pásmu Gazy, kde Šaraf bydlí, neměli potřebné prostředky pro jeho záchranu. Navrhovali tedy majiteli žaka, ať nechá provést eutanazii. Abdullah Šaraf to důrazně odmítl a prostřednictvím sociální sítě Facebook se obrátil na neziskovou organizaci For the Wildlife, která sídlí v Izraeli. Jde o nevládní organizaci, již provozuje veterinář Avihu Sherwood. Tomu Šaraf adresoval žádost psanou v arabštině.
„Podobnou žádost jsme dosud nikdy nedostali, takže jsme byli šťastní, že se můžeme účastnit něčeho, co spojuje lidi z obou stran hranice,“ popsal později Sherwood pro izraelský list The Jerusalem Post. „Byli jsme smutní, když jsme se dozvěděli o stavu papouška a neviděli jsme důvod, proč by měl být utracen, když jsme mu mohli poskytnout potřebnou veterinární péči, kterou potřeboval a jež nebyla v pásmu Gazy k dispozici.“ Organizace For the Wildlife se proto obrátila na izraelské úřady s žádostí o možnost přistavit na hranici s pásmem Gazy mobilní kliniku, na které by mohli papouška jménem Koki operovat. Izraelské bezpečnostní jednotky souhlasily.

Zákrok proběhl na kontrolním stanovišti

K operaci došlo na hraničním přechodu Erez. Ani jedna strana ale nesměla překročit hranici, takže po získání všech potřebných povolení setkání a operace proběhly na kontrolním stanovišti přímo na hraničním přechodu. Abdullah Šaraf tam dovezl papouška a izraelští veterináři jej ve speciální mobilní veterinární klinice operovali. Zákroku se ujala doktorka Shlomit Levy, jediná izraelská veterinářka s aprobací pro péči o ptáky a papoušky. Operace se vydařilo a Koki se následně mohl vrátit domů k rekonvalescenci. Záchrannou akci koordinoval For the Wildlife s COGAT, izraelským bezpečnostním úřadem zodpovědným za palestinské civilní záležitosti.

K TÉMATU: Turečtí policisté omylem uvěznili papouška žako, který mluvil kurdsky

Izrael a Egypt uvalili blokádu na pásmo Gazy poté, co v něm v roce 2007 převzala moc islámská militantní skupina Hamas. Palestinci žijící na území pásma Gazy jsou výrazně omezeni v cestování do Izraele, což jim stěžuje šanci na specializovanou lékařskou péči, včetně veterinárních zákroků u jejich domácích mazlíčků nebo hospodářských zvířat. Úspěšný zákrok organizace For the Wildlife ocenili stovky jejích příznivců na Facebooku, kde se bezprostředně po operaci objevily snímky z průběhu záchranné akce.

Úvodní foto: For the Wildlife
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..