Ostrov Komodo se příští rok zcela uzavře turistům. Pomůže to nejen varanům, ale i papouškům

UVNITŘ VIDEO – Snaha pašeráků vyvézt z indonéského ostrova Komodo čtyři desítky endemických varanů komodských vedla indonéskou vládu k rozhodnutí tento ostrov na celý příští rok uzavřít turistům. Ochránci přírody tak chtějí zabránit dalšímu odchytu těchto největších suchozemských ještěrů na světě a navýšit jejich populaci o jedince odchované v zajetí. Zákaz vstupu turistů na ostrov také pomůže několika druhům papoušků, kteří Komodo obývají a patří mezi ohrožené druhy. Jde zejména o kriticky ohroženého kakadua žlutolícího, který patří mezi oblíbený terč pašeráků divokých zvířat. S kakaduy odchycenými v přírodě se čile obchoduje na indonéských ptačích trzích a ve velké se pašují i do Singapuru a Malajsie.
Na Komodu žije zhruba 500 z celkového počtu tří tisíc kakaduů žlutolících. Jenom v letech 2000 až 2005 se jejich počet kvůli nelegálnímu odchytu a vybírání hnízd snížil až o 60 procent. Na několika malých ostrovech v okolí Komoda dokonce zcela vymizel, jinde přežívají jen jednotliví ptáci nebo maximálně menší desítky jedinců. Mezinárodní organizace BirdLife International upozorňuje, že pytláctví na Komodu je velmi rozšířené a hůře se potírá, protože zůstává lépe skryto před úřady. Negativní vliv má i turistický ruch, který na Komodu v posledních letech nebývale narostl. Je to důsledek zvýšení počtu leteckých linek a otevření nových hotelů na blízkém ostrově Flores.

Skončí zákaz v roce 2021, nebo ho prodlouží?

Díky lepší dostupnosti vzrostl počet turistů, kteří měsíčně navštíví Komodo, na 10 tisíc. Návštěvníkům se má od Nového roku uzavřít samotný ostrov, nikoli přilehlá část národního parku, která zahrnuje mořské laguny. Ta zůstane nadále otevřená. V jihovýchodní Asii je to už několikáté uzavření za poslední roky. Stejný osud v minulosti potkal filipínský ostrov Boracay, který je ale už turistům opět přístupný. Stále uzavřená zůstává nicméně thajská zátoka Maya Bay, která proslula díky filmu Pláž s Leonardem DiCapriem. Indonéské úřady dosud nezveřejnily, zda se uzavírka Komoda skutečně omezí pouze na rok 2020, nebo bude pokračovat i poté, případně zda chystají nějak omezit přístup turistů do různých částí Komoda.

K TÉMATU: Indonésie zabavuje nelegální mazlíčky, zkonfiskovala již 200 kakaduů. Některé posílá na smrt do přírody

Kromě kakadua žlutolícího žijí na Komodu ještě tři další druhy papoušků: eklektus různobarvý, mada černoramenný a papoušek uzdičkový. První dva bývají také častým objektem zájmu pytláků, papoušek uzdičkový zůstává ušetřen – hlavně proto, že jde o potravního specialistu, kterého se nedaří v zajetí dlouhodobě udržet při životě. Také není tak známý a populární jako kakaduové nebo eklektusové. Indonésie je vedle Malajsie považována za jednu z nejvíce postižených zemí, co se týče nelegálního odchytu a obchodování s původními druhy papoušků. Vedle kakaduů a eklektů jde o různé druhy loriů, lorikulů, ale i trichy orlí.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..