Turečtí policisté omylem uvěznili papouška žako, který mluvil kurdsky

Žako velkýZoufalý boj o život ochočeného papouška žaka sváděli novináři z tiskové agentury údajně blízké Kurdské straně pracujících (PKK), již v noci na pondělí 31. října uzavřely turecké úřady. Policie v noci zatloukla všechna okna i dveře budovy v turecké metropoli Ankaře, aby se dovnitř nemohl nikdo dostat. V redakci však zůstala klec s žakem, pro kterého je tisková agentura domovem. Zaměstnanci agentury se druhý den ráno k papouškovi nemohli dostat, ale slyšeli jeho hlas a kontaktovali své právníky, aby se domohli přístupu do budovy.
Ochočeného papouška jménem Tolaz se zastali i zástupci největší turecké opoziční strany, Republikánské lidové strany (CHP). Istambulský zákonodárce této strany Sezgin Tanrıkulu kontaktoval vedoucí představitele ministerstva vnitra a požádal je o součinnost při záchraně Tolaze, informoval turecký deník Hurriyet Daily News. Informoval je, že papoušek neměl od pondělního rána přístup k potravě. „Očekáváme, že uhyne, pokud ho někdo nenakrmí do úterního večera 1. listopadu,“ apeloval na úředníky. Na rozhodnutí ministerstva před uzavřenou budovou čekali úředníci z magistrátu čtvrti Çankaya, kteří by případně odpečetili vchod.

K TÉMATU: Ztracený žako se našel po čtyřech letech. Na britského majitele mluví španělsky

Úřadům se nakonec papouška zželelo a zapečetěnou budovu otevřely. Policisty však žako mírně řečeno šokoval, když je po příchodu do redakce oslovil větou „Heval, kdo je to?“ Slovo „heval“ přitom znamená v kurdštině „přítel“. Ve stejný den, kdy byla uzavřena zmiňovaná tisková agentura, zasáhla turecká policie i proti dalším médiím obviněným ze spolupráce s PKK, již Turecko označuje za teroristickou organizaci. Majitelé papouška – novináři z uzavřené tiskové agentury – místnímu listu řekli, že papoušek umí napodobovat na 70 tureckých i kurdských slov. I přes „nemístný“ kurdský pozdrav žako nakonec mohl ke svým majitelům.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..